Capri – wyspa miłości

Capri, jeden z najbardziej malowniczych zakątków Starego Kontynentu jest chyba najbardziej opisywanym miejscem na świecie. Nic więc dziwnego, że wielu wybitnych artystów i badaczy było zafascynowanych „wyspą kwiatów i miłości“.

28 września 1905 r w Szwecji urodziła się Greta Garbo, amerykańska gwiazda filmowa, która na Capri spędziła kilka szczęśliwych tygodni w swoim samotnym i tajemniczym życiu.

19 marca 1938 r świat obiegła sensacyjna informacja prasowa. Ikona Hollywood Greta Garbo i polski dyrygent Leopold Stokowski przebywają na Capri. Informację potwierdził burmistrz małego miasteczka Ravello, dodając że willa Cimbrone została wynajęta do końca roku.

W ciągu kilku dni do Ravello napłynęła tak wielka ilość fotoreporterów, że komendant policji musiał wyznaczyć posterunki zapewniające bezpieczeństwo znakomitym artystom.

Ceny wzrosły kilkakrotnie, codziennie statkami dowożono turystów z Sorrento pragnących na własne oczy zobaczyć Boską Gretę i jej nowego kochanka.

Dwa miesiące wcześniej druga żona polskiego dyrygenta, przeprowadziła błyskawiczny rozwód i z dwójką dzieci przeniosła się do Los Angeles. Opinia publiczna nie była do końca zdecydowana

kto ponosi winę za rozpad rodziny. Spekulowano, że to Garbo jest niebezpiecznym wampirem lubującym się w niszczeniu szczęścia rodzinnego.

Legenda Grety Garbo powstała na bazie jej niezwykłej osobowości połączonej z wielką urodą i talentem aktorskim. Bardzo skrzętnie chroniła swoją prywatność, mimo to, aż do śmierci była w centrum zainteresowania mediów. Po nakręceniu 27 filmów, w wieku 36 lat zakończyła karierę filmową, do końca życia pozostała samotna. Nieśmiertelność aktorce zapewniła jej tajemniczość, na zawsze pozostała nieodgadniona.

„Jakiś kaprys natury i sztuki stworzył twarz, osobowość i erotyczny magnetyzm, nie mający precedensu w historii. Była jedną z najbardziej tajemniczych gwiazd kina“, pisała autorka jej

biografii Barry Paris.

Spotkanie Boskiej Grety z Leopoldem Stokowskim nastąpiło na planie filmu „Pani Walewska“.

w 1937 r. Bohaterką filmu była polska hrabina, która na polecenie polskich przywódców zostaje kochanką Napoleona. Jej wpływ na dyktatora miał pomóc Polakom w walce o niepodległość.

Film miał nową wersję dźwiękową opracowaną przez polskiego muzyka Stokowskiego.

Po zakończeniu montażu Stokowski bezczelnym tonem zwrócił się do Garbo: „Jesteśmy skazani na romans. Czuję jak prądy i fluidy krążą między nami. Niech nasz romans przejdzie do historii jak miłość Wagnera i jego Cosimy“.

Pracownicy studia z natężeniem czekali na ciętą rispostę aktorki. O dziwo, Garbo w skupieniu patrzyła na Stokowskiego i z pewną pokorą przyjęła jego decyzję o ich nieuchronnym związku.

Leopold Antoni Stokowski (imię odziedziczył po dziadku), był synem stolarza z Krakowa. Jeden z nawiększych dyrygentów XX wieku. Jego koncerty należały do światowych wydarzeń muzycznych. Transkrypcje utworów J.S. Bacha wykonywane przez jego orkiestrę Philadelphia Orchestra przeszły do historii muzyki klasycznej i były najlepiej sprzedawanymi płytami w Ameryce. Stokowski wprowadził do orkiestry instrumenty klawiszowe, a rozbudowane organy nadawały muzyce Bacha specyficzne gotyckie brzmienie.

W 1941 r otrzymał Oscara za skomponowanie i wykonanie muzyki do filmu „Fantazja“ Walta Disneya.

Stokowski wynajął willę Cimbrone od swojego amerykańskiego przyjaciela. Z ogromnego tarasu kochankowie spoglądali na migotliwe wody Zatoki Neapolitańskiej, na cytrusowy gaj i kwitnące

magnolie. Zwiedzali Błękitną Grotę (Grota Azzurra), chcąc wpłynąć do groty musieli przesiąść się ze statku do małej chybotliwej łódki wiosłowej.

Grota słada się z wielu części, ale tylko największa była udostępniona dla turystów. Spędzali długie godziny upajając się niesamowitym błękitem filtrowanym przez wody morskie, oświetlającym ten cud natury.

Warto tu dodać, że ponownym w 1826 r, odkrywcą Błękitnej Groty był artysta urodzony we Wrocławiu August Kopicz, który swoje życie i twórczość poświęcił sławieniu jej piękna w swoim malarstwie i poezji.

Niedługo trwało szczęście Garbo i Stokowskiego. W ciągu kilku dni fotoreporterzy z całego świata zajęli pozycję wokół willi, setki kamer i aparatów skierowanych było w stronę antycznej budowli.

Willa Cimbrone stała się miejscem pielgrzymek niezliczonej ilości turystów ze stałego lądu.

W hotelu Caruso, gdzie kochankowie spożywali codziennie wegetariańskie potrawy, dziennikarze skrupulatnie notowali marki wina i rodzaje warzyw jakie znalazły się na ich talerzach.

Po trzech tygodniach Stokowski poddał się, zaprosił wszystkich dziennikarzy do obszernej biblioteki na konferencję prasową. Prosił wszystkich o uszanowanie ich prywatnej sfery i zaniechanie

agresywnej ingerencji w ich życie. Pytania jakie padały ze strony przedstwicieli mediów dotyczyły wyłącznie daty ich ślubu i przyczyn rozwodu dyrygenta.

Greta Garbo żaliła się, że przez ich wścibstwo nie mogą swobodnie poruszać się po wyspie.

Nic z tego. Nie usłyszawszy żadnych prywatnych informacji dotyczących związku atrystów, dziennikarze wrócili na z góry upatrzone pozycje do dalszej obserwacji willi.

Miesiąc później Stokowski wrócił do sam do Hollywood. Nigdy więcej nie wypowiedział się na temat związku z Gretą Grbo. Po powrocie ze Szwecji aktorka oświadczyła w wywiadzie, że zosta-

ła porzucona przez Stokowskiego.

Greta Garbo legenda Hollywood – prywatność ponad wszystko, samotność z wyboru.

Zmarła w 1990 r. Dziś mija 110 rocznica urodzin niezwykłej osoby i aktorki, która nieśmiertelność zawdzięcza swojej tajemniczości.

Dla portalu Polacy we Włoszech napisała korespondentka z Niemiec, Alina Bala. 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 38 = 47