Polskie produkty w Europie, cz.4

Kolejnym produktem znanym nie tylko w Polsce, ale również w całej Unii Europejskiej lub na świecie jest wiśnia nadwiślanka. Pochodzi z województwa świętokrzyskiego i mazowieckiego.

Zdjecie pochodzi z ksiazki pt. Produkty regionalne i tradycyjne wysokiej jakosci. Ochrona w Unii Europejskiej i w Polsce

Zdjecie pochodzi z ksiazki pt. Produkty regionalne i tradycyjne wysokiej jakosci. Ochrona w Unii Europejskiej i w Polsce

Zwana równiez słupianką. Jest to wiśnia sokowa, dawniej odmiany odroślowej, pochodzącą od dzikiej wiśni stepowej, na wiekszą skalę uprawiana od początku XX wieku. Nadwiślanka wykorzystywana jest zarówno w przetworstwie jak i – ze względu na swoje wyjatkowe walory smakowe, barwę i aromat – jako ceniony owoc deserowy. Jej specyficzna jakoś związana jest z warunkami klimatycznymi pasa środkowej Wisły i świetnie rośnie na tutejszej jałowej, wapiennej skale. Nadwiślankę łatwo się rozmnaza poprzez odrosty korzeniowe.

 

Wyżej cytowany fragment pochodzi z książki pt. „Produkty regionalne i tradycyjne wysokiej jakosci. Ochrona w Unii Europejskiej i w Polsce”.  Za jego udostępnienie dziękujemy Polskiej Izbie Produktu Regionalnego i Lokalnego.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *