Koniec z contrassegno di assicurazione

Ministerstwo Transportu i Infrastruktury na swojej stronie internetowej ogłosiło, iż od 18 października bieżącego roku (czyli od niedzieli) znika obowiązek naklejania potwierdzenia ubezpieczenia pojazdu (tzw. contrassegno di assicurazione) od odpowiedzialności cywilnej wobec osób trzecich na przedniej szybie. Przymus ten obowiązywał we Włoszech od 1970 r. Jednak jak się okazuje nie był on skuteczny w praktyce. Otóż statystyki jasno pokazują, że potwierdzenie to jest jednym z najbardziej podrabianych zaświadczeń. Szacuje się, że około 3,9 mln pojazdów jeździ bez potwierdzenia lub też z sfałszowanym oznaczeniem. Dlatego już w 2012 r. podjęto decyzję o utworzeniu specjalnej bazy danych pojazdów ubezpieczonych, która na bieżąco byłaby aktualizowana przez firmy ubezpieczające.

Zgodnie z nowymi zmianami będziemy zobowiązani posiadać certyfikat ubezpieczenia podczas jazdy samochodem na pokładzie pojazdu. Będzie on niezbędny w razie wypadku bądź też kolizji. Ubezpieczyciele nadal ,przez pewien okres czasu, będą nam dostarczyć contrassegno di assicurazione jednak od nas samych będzie zależeć czy chcemy go przykleić na przedniej szybie czy też nie. Obowiązku takiego nie będzie.

Jak można sprawdzić czy pojazd jest ubezpieczony?

Baza danych jest dostępna dla każdego za pośrednictwem portalu https://www.ilportaledellautomobilista.it . Wystarczy otworzyć zakładkę „servizi online” a następnie wybrać „verifica copertura RCA”, gdzie należy: wybrać rodzaj pojazdu, podać nr rejestracyjny pojazdu oraz przepisać kod bezpieczeństwa. Na tej samej stronie internetowej dostępna jest darmowa aplikacja IPATENTE do smartfonów i tabletów. Aplikacja podaje szereg różnych informacji w tym stan ubezpieczenia pojazdu.

W przypadku braku ubezpieczenia pojazdu grozi kara 841 euro, a nawet konfiskata pojazdu.

Informacje zostały zaczerpnięte z :

https://messaggeroveneto.gelocal.it/italia-mondo/2015/10/12/news/rc-auto-dal-18-ottobre-non-e-piu-obbligatorio-mostrare-il-tagliando-1.12252964

https://www.mit.gov.it/mit/site.php?p=cm&o=vd&id=4088

https://www.ilquotidianodellapa.it/_contents/news/2015/ottobre/1444640175080.html

https://www.autoblog.it/post/748730/assicurazione-auto-dal-18-ottobre-addio-al-contrassegno

Dla portalu Polacy we Wloszech napisala Anna Rajwa,

Korespondent ds. prawnych.

Blogi autorki: https://www.kobieta-live.blogspot.it/,

Z prawem na Ty

https://wloski-italiano.blogspot.it/
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *