Jesienne preludium czyli czwarte urodziny Stowarzyszenia Via dell’Ambra

Gdy liście na drzewach mienią się przepiękną gamą barw, a na polach snują się nitki Babiego Lata ,to wszyscy wiemy ,że nadeszła już jesień.

Gdy w salonie parafialnym w Mulino di Savignano s/Panaro (MO) stoły udekorowane są polskimi motywami ludowymi , piernikami z niedzwiedziem Wojtkiem , kolorowymi liśćmi na ,których przysiadły fragmenty wierszy polskich potów a calości dopełniają narodowe barwy, to wiadomo, że Polsko-Włoskie Stowarzyszenie „VIA dell’AMBRA „ organizuje kolejną polską kolację. W tym roku dokładnie w czwartą rocznice ficjalnego zarejestrowania stowarzyszenia przypadł dzień polskiej uczty.

DSCN1697

Na początek zakąski,a więc na stół wyruszyły polskie sery,chleb,sałatki i wędliny. Wszystko starannie przygotowane przez członkinie stowarzyszenia.

owoce_na_stole_polacy_we_wloszech

Po zajęciu miejsc przy elegancko nakrytych stołach kolejno zaserwowano następujące menu nawiazujące do jesiennego nastroju: Zupa krem ze świerzych grzybów, Gulasz w towarzystwie placuszków ziemniaczanych.

Wiadomo, że nie wszystkim odpowiada polska kuchnia, ale cenią sobie polską przyjaźń ,dla tych nie do końca zdecydowanych, przygotowaliśmy tradycyjne danie: Gramigna alla salsiccia.

Organizatorom kolacji chodzi przede wszystkim o zacieśnianie więzi polsko-polskich, polsko-włoskich, zapoznanie z działalnością „VIA dell’AMBRA”.

Tradycyjnie na zakończenie odbyła się loteria.Nie zabrakło biżuterii z bursztynu i granitu, wyrobów rzemieślniczych, słodyczy, książek . Komu nie było dane wrόcić do domu z fantem,mόgł się pocieszyć piernikiem z podobizną niedźwiedzia Wojtka souvenirem z kolacji 2015.

DSCN1702

Na ten urodzinowy wieczόr przybyli Polacy z Reggio nell’Emilia, Castel Maggiore, Parmy, Modeny, Cento oraz okolic Savignano .

Było nas mniej niż w latach poprzednich, ale może dzięki temu nawiązaliśmy atmosferą do rodzinnych spotkań , był czas na spokojne rozmowy i wymianę poglądów, śmiech, nawiązanie nowych znajomości .

Wiadomo,że wszystko co dobre szybko się kończy.Trzeba było wracać.

Mimo że polskie przysłowie mόwi : NA JESIENI ŚWIAT SIĘ MIENI, to Stowarzyszenie polsko-włoskie „VIA dell’AMBRA” działa bez zmian,promując polskość,zacieśniając braterskie więzy,broniąc polskich ideałόw swoich przodkόw,dbając o dobre imię Polski i Polakόw.

Zapraszamy za rok.

Associazione Via dell’Ambra

Dorota Wisniewska /Anna Pankowska

Foto: Jolanta Stolarczyk/ Dorota Janina Breza
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *