Wywiad z księdzem Tomaszem

Serdecznie zapraszamy na wywiad z księdzem Tomaszem, który mieszka we Włoszech.

Polacy we Włoszech: Od jak dawna mieszka ksiądz we Włoszech?
Ksiądz Tomasz: Przyjechałem do Italii na studia w Bolonii w 2011 roku. Od razu zostałem też wikarym w Carpi. Zaczęła się błyskawiczna nauka języka, codzienne poznawanie nowych ludzi i czerwienienie się na każdym kroku.


Polacy we Włoszech: W jakiej miejscowosci czy w jakich miejscowosciach odprawia ksi
ądz msze?
Ksiądz Tomasz: Zawsze w Carpi, w parafii Corpus Domini, niedaleko od centrum. Wspominam o centrum, ponieważ w Carpi jest trzeci pod względem wielkości plan we Włoszech.


Polacy we Włoszech: Czy odprawia ksiądzrowniez msze po polsku? Jesli tak, to kiedy.
Ksiądz Tomasz: Msze po polsku odprawiam razem z innymi księżmi z Polski w Carpi, zawsze w trzecią niedzielę miesiąca o godzinie 15 w Sagrze – zabytkowym, małym i pięknym kościółku obok głównego placu. Przychodzą przeważnie kobiety pracujące jako „badante” i niektóre rodziny.

Polacy we Włoszech: Czy na co dzien ma ksiądz kontakt z Polakami. Czy tam gdzie mieszka ksiądz istnieje duza grupa Polonijna?
Ksiądz Tomasz: Niestety nie. Polaków jest tu niewiele, a jeśli są – są raczej zajęci, zapracowani i zmęczeni. Czasem spotykam kogoś chodząc po kolędzie, ale to rzadkie spotkania.

ksiadz_tomasz_polacy_we_Wloszech

Polacy we Włoszech: Jak postrzega ksiądz zycie we Wloszech. Czym rozni sie od tego w Polsce?
Ksiądz Tomasz: Myślę, że każde życie może być piękne i bardzo wiele zależy od osobistego nastawienia człowieka. Tu jednak bardzo pomaga w ogólnym pozytywnym nastawieniu fantastyczne słońce, pyszne lody i menu pełne pizzy. W Polsce zaś  można ulepić bałwana i pójść na Pielgrzymkę do Częstochowy. Na pieszo!


Polacy we Włoszech: Skad pomysl na Wirtualnego Pasterza (prosze kliknac tutaj) na Facebooku. Czy moze nam ksiądz o tym opowiedziec.
Pomysł zrodził się z potrzeby serca, by mieć kontakt z rodakami, z Ojczyzną. By zrobić coś dla innych, czyli dla swoich. By wyjść poza scenariusz robienia rzeczy, które muszę. By dać ludziom coś więcej. Po prostu.


Polacy we Włoszech: Widze, ze profil cieszy sie duzym zainteresowaniem. Czy pisza do księdza Polacy z Wloch czy rowniez mieszkajacy w kraju.
Ksiądz Tomasz: Zainteresowanie jest dla mnie samego dużym zaskoczeniem. Nie spodziewałem się, że tyle osób szuka Boga przed monitorem. Większość osób mieszka w Polsce, czasem jednak złowi mnie ktoś z Italii. Wiedząc, że jest tu wielu Polaków, fajnie będzie to rozszerzyć także na Włochy.

tomasz_ksiadz_wirtualny_pasterz_polacy_we_Wloszech


Polacy we Włoszech: Czy ma ksiądz nowe plany, rozbudowanie profilu fb lub moze zalozenie strony inernetowej.
Ksiądz Tomasz: Plany mam. Chciałbym stworzyć stronę internetową, która byłaby już rozbudowana w sposób dość profesjonalny. Można by znaleźć miejsce na pytania, kazania, nagrania wideo, można by było zamówić Mszę i kupić coś dla siebie lub przyjaciela. Ale to póki co tylko plany, które muszę pogodzić z czasem. A czas jak wiadomo, nie zwalnia.

Polacy we Włoszech: Czy w razie pytan, problemow Polacy mieszkajacy we Wloszech moga pisac do księdza. Czy mozemy prosic o podanie adresu mailowego.
Ksiądz Tomasz: Jasne, że mogą. Polecam jednak, by pisać konkretne pytania. Czasem ktoś pragnie rady i opisuje swoje życie od dnia narodzin, a ja nie dam rady czytać 20 stron A4…

E-mail jest na stronie.

Polacy we Włoszech: Serdecznie dziekuje za wywiad.

Z księdzem Tomaszem rozmawiala Aleksandra Seghi.
2 thoughts on “Wywiad z księdzem Tomaszem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *