EMOCJE, PATRIOTYZM,TĘSKNOTA, czyli muzyka Chopina w Cento – relacja

EMOCJE, PATRIOTYZM,TĘSKNOTA   czyli muzyka Chopina w WHITE  PALACE w Cento

Polska noblistka Wisława Szymborka mawiała: „nic dwa razy się nie zdarza” a jednak tak do końca nie zgodziłabym sie z nią. Dlaczego?

Już po raz kolejny Konsul Honorowy z Bolonii Corrado Salustro organizuje koncert muzyki Chopina w Cento (FE), mieście gdzie urodził się geniusz barokowego malarstwa Guercino.

Po raz drugi przed publicznością  występuje prof.Giuseppe F. Modugno.

 

Tym razem jest jedna  zasadnicza rόżnica. Zamiast w Teatrze Borgatti koncert ma miejsce w hotelu WHITE  PALACE. Podczas trzęsienia ziemi w 2012 gmach  teatru został uszkodzony, hotel przetrzymał. Z okazji 97 rocznicy odzyskania niepodległości do White Palace przybyła grupa melomanόw, miłośnikόw muzyki romantycznej, nie tylko z Cento i okolic ale z Bolonii, Ferrary, Poggio Renatico a nawet z Rzymu. Chopin połączył polską diasporę po raz kolejny. Zjawili się Polacy zaangażowani w życie polonijne we Włoszech: przedstawiciele  Polskiej Misji Katolickiej w Bolonii, Polskiej Szkoły w Bolonii, Radia KLIK, Stowarzyszenia VIA dell’AMBRA a także  Stowarzyszenia M.Kopernik, ktόre powstało w 1989.

Pianista poprzez konferansjerkę na tamat genezy powstawania poszczegόlnych utworόw, obalił niewidzialny  mur, ktόry  zazwyczaj  odgradza artystę od publiczności. Udowodnił obecnym, że geniusz muzyczny Chopina pojawia się już w etiudach, utworach służących jako ćwiczenia wyrabiające giętkość ręki.

Zagrał dwie etiudy : As-dur op.25 n.1 oraz C-dur  op.10 n.12, ktόrą my, Polacy nazywamy „Etiudą Rewolucyjną „bo wyraża bόl i frustrację kompozytora na wieść o upadku Powstania Listopadowego i  brak możliwości powrotu do rodzinnego domu.

Pełny charakter epoki romantyzmu wyraża melancholijny walc Des-dur oraz Ballada As-dur op.47.

Za  arcydzieło uważana jest Barkarola f-moll op.60 , ktόra nawiązuje do pieśni gondolierόw weneckich. Utwόr, ktόry wyraża głębię polskiej duszy, przesyconej patriotyzmem, tęsknotą za wolnością ,wykonany na zakończenie koncertu to Polonez As-dur z 1842.

Tę kompozycję George Sand określiła trzema słowami : inspiracja, siła, wigor. I miała rację.

Sam pianista prof. Modugno też nazwał je arcydziełem. W XIX wieku  Chopin nie miał sobie równych . Nikt nie potrafi do dziś dorόwnać jego geniuszowi. My  Polacy jesteśmy dumni z naszego rodaka. Szkoda, że Chopin  nie doczekał  wolnej Ojczyzny.

Część artystyczna dobiegła końca.To była prawdziwa  uczta  duchowa ,delicja  muzyczna i niezapomniane przeżycie.

Po gromkich aplauzach nastąpiła część nieformalna spotkania. Pan konsul zaoferował poczęstunek

(pizzę i napoje) a ciasta upiekło Stowarzyszenie „VIA dell’AMBRA”.

Czas upłynął w miłej i serdecznej atmosferze. Wracaliśmy pełni wrażeń ,powtarzając za Wisławą Szymborską :” żaden dzień się nie powtόrzy „ a zwłaszcza koncert G.F .Modugno i geniusz Chopina. Koncert w Cento z okazji Święta Niepodległości 2015 określić można trzema słowami :

EMOCJE,PATRIOTYZM,TĘSKNOTA .

 

                                                                        Anna   Pankowska „VIA dell’AMBRA”

chopin_cento_polacy_we_wloszech-1
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *