Polskie produkty w Europie, cz.9

Kolejnym produktem znanym nie tylko w Polsce, ale również w całej Unii Europejskiej lub na świecie jestfasola Piękny Jaś z Doliny Dunajca.

fasola_piekny_jas_polacy_we_wloszech

Zdjecie pochodzi z ksiazki pt. Produkty regionalne i tradycyjne wysokiej jakosci. Ochrona w Unii Europejskiej i w Polsce

Wielokwiatowa fasola tyczkowa Piękny Jaś, zwana przez mieszkancow tych terenow z dawien dawna „grochem piechotnym”. Uprawiana jest od ponad stu lat w dolinie rzeki Dunajec, o żyznej ziemi i specyficznym mikroklimacie. Fasola ma tu doskonałe warunki do rozwoju, świetnie rośnie i ma wyborny smak, związany ze składem gleby, wzbogaconej w odżywcze mikroelementy przez częste wylewanie Dunajca. Plantacje znajduja się w niewielkich gospodarstwach, gdzie stosowane są tradycyjne i naturalne metody uprawy i pielegnacji, co znacząco wpływa na walory smakowe i zdrowotne uprawianej tu fasoli.

 

Wyżej cytowany fragment pochodzi z książki pt. „Produkty regionalne i tradycyjne wysokiej jakosci. Ochrona w Unii Europejskiej i w Polsce”. Za jego udostępnienie dziękujemy Polskiej Izbie Produktu Regionalnego i Lokalnego.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *