Polskie produkty w Europie, cz.10

Kolejnym produktem znanym nie tylko w Polsce, ale również w całej Unii Europejskiej lub na świecie jest cebularz lubelski.

Zdjecie pochodzi z ksiazki pt. Produkty regionalne i tradycyjne wysokiej jakosci. Ochrona w Unii Europejskiej i w Polsce

Zdjecie pochodzi z ksiazki pt. Produkty regionalne i tradycyjne wysokiej jakosci. Ochrona w Unii Europejskiej i w Polsce

To okrągły placek o średnicy 5-25 cm i grubości około 1,5 cm z ciasta pszennego wyborowego. Na powierzchni znajduje się warstwa farszu składającego sie z pokrojonej w grubą kostke cebuli wymieszanej z makiem, solą i olejem roślinnym. Pierwsze wzmianki o cebularzu i przekazywanej z pokolenia na pokolenie recepturze tego wyjątkowego, wywodzącego sie z kuchni żydowskiej, placka sięgają XIX wieku. Cebularze lubelskie jako pierwsi zaczęli wypiekać Zydzi zamieszkujący tereny lubelskiego Starego Miasta. Z czasem receptura rozprzestrzeniła się po całej Lubelszczyznie.

Cebularz lubelski posiada znak Chronione Oznaczenie Geograficzne.

 

Wyżej cytowany fragment pochodzi z książki pt. „Produkty regionalne i tradycyjne wysokiej jakosci. Ochrona w Unii Europejskiej i w Polsce”. Za jego udostępnienie dziękujemy Polskiej Izbie Produktu Regionalnego i Lokalnego.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *