Venite adoremus czyli Święto Trzech Krόli w Bolonii

Kolędą „ ADESTE FIDELES „ rozpoczęto Mszę św. w bolońskiej katedrze św.Piotra przy via Indipendenza .

Stało się już tradycją , że w dniu 6 stycznia biskup Bolonii spotyka się z chrześcijanami rόżnych grup etnicznych zamieszkującymi na terenie swojej diecezji.

Foto: Dorota Wisniewska

Foto: Dorota Wisniewska

W tym roku po raz pierwszy przewodniczył liturgii nowo mianowany biskup Matteo Maria Zuppi .

W uroczystej koncelebrze wzięli udział duszpasterze, ktόrzy prowadzą nabożeństwa i sprawują posługę duszpasterską dla poszczegόlnych grup etnicznych.W Bolonii Polską Misję Katolicką przy kościele Santa Caterina in Strada Maggiore prowadzi ks.Tomasz Klimczak.

Posczczegόlne zwrotki „Adeste Fideles” śpiewano w jązyku włoskim, francuskim, angielskim, polskim, hiszpańskim, swahili, rumuńskim .Refren śpiewano w języku łacińskim.

Foto: Mario Rebeschini

Foto: Mario Rebeschini

Tę rόżnorodność językόw Biskup Zuppi porόwnał do Dnia Pięćdziesiątnicy. Zwrόcił uwagę na to, że mimo rόżnic językowych przybyli do świątyni cudzoziemcy mają wspόlny cel : adorować Dzieciątko Jezus, tak jak to uczynili Trzej Krόlowie.

GLORIA została odśpiewana po hiszpańsku, francusku i angielsku, Pierwsze czytanie po angielsku, Psalm w swahili a Drugie czytanie po hiszpańsku. Ewangelia została przeczytana po włosku. Homilię wygłosił Biskup Matteo Maria Zuppi. Zwrόcił uwagę by mniej uwagi poświęcać sprawom zewnętrznym a skupić się na tym co wewnętrzne. Podkreślił, że Jezus Chrystus jest Sensem i Celem naszego życia. Modlitwy wiernych zostały przeczytane w trzynastu językach. Ta w języku polskim dotyczyła prześladowanych chrześcijan. W procesji z darami wzięli udział reprezentanci poszczegόlnych grup etnicznych ubrani w tradycyjne stroje. Polska delegacja wystąpiła w stroju krakowskim. O oprawę muzyczną zadbał międzynarodowy chόr złożony z przedstawicieli poszczegόlnych grup językowych. Podczs Komunii zaśpiewano

„Cichą Noc” a po błogosławieństwie końcowym w sześciu językach zabrzmiała „GLORIA IN EXCELSIS DEO”.

Foto Mario Rebeschini

Foto Mario Rebeschini

Po uroczystej Mszy św. Odbylo sie spotkanie ekumeniczne otwarte dla wszystkich uczestników nabożeństwa- połaczone z tradycyjnym poczęstunkiem tradycyjnym Panetone.

Anna Pankowska

Stowarzyszenie „VIA dell’AMBRA”
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *