Europejska Legitymacja Zawodowa

European Professional Card – EPC – Europejska Legitymacja Zawodowa – została przyjęta 20 stycznia przez Consiglio dei Ministri rozporządzeniem implementującym zapisy Dyrektywy 2013/55/UE oraz rozporządzenia (WE) 1024/2012 w sprawie współpracy administracji za pośrednictwem systemu współpracy cyfrowej na rynku wewnętrznym.

Tessera professionale – Europen Professional Card – ma na celu ułatwienie procedury uznawania kwalifikacji zawodowych w innym kraju europejskim, daje możliwość swobodnego przepływu specjalistów takich zawodów jak: pielęgniarki, inżynierzy, farmaceuci, fizjoterapeuci, przewodnicy górscy, pośrednicy w handlu nieruchomości. Nie jest to zwykła karta, jest to certyfikat elektroniczny.

Całą procedurę załatwia się online. W pierwszej kolejności zakładamy konto, następnie składamy aplikację wypełniając wszystkie pola i w ostatniej kolejności wysyłamy zeskanowane dokumenty.

Karta jest wydawana na dwa okresy: 18 miesięcy (tymczasowa) lub na czas nieokreślony. Każda procedura ma inny tryb czasowy.

Cała procedura opisana jest na stronie Twoja Europa w każdym z języków europejskich: (https://europa.eu/youreurope/citizens/work/professional-qualifications/european-professional-card/index_pl.htm).
logo-do-tekstow

Dla portalu Polacy we Włoszech napisala Anna Rajwa,

korespondent ds. prawnych.

Blogi autorki: https://www.kobieta-live.blogspot.it/,

Z prawem na Ty

https://wloski-italiano.blogspot.it/

 

 

Informacje zostały zaczerpnięte z:

https://www.quotidianosanita.it/governo-e-parlamento/articolo.php?articolo_id=35526

https://www.pugliain.net/ue-tessera-professionale/

https://europa.eu/youreurope/citizens/work/professional-qualifications/european-professional-card/index_pl.htm

https://www.ilsole24ore.com/art/norme-e-tributi/2016-01-18/tessera-professionale-ue-procedute-semplificate-infermieri-farmacisti-fisioterapisti-agenti-immobiliari-201950.shtml?uuid=AC4IDZCC&utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook&refresh_ce=1

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *