Czy polskie opiekunki we Włoszech płacą za znalezienie pracy? – podsumowanie dyskusji

W dyskusji na pytanie Redakcji naszego portalu „czy jako opiekunka osób starszych musiałaś zapłacić za znalezienie miejsca pracy we Włoszech” opublikowanego 21 stycznia br. w ciagu 2 dni wzięło udział ok. 50 czytelników wysyłając odpowiedzi na naszą pocztę email, a także wypowiadając się w komentarzach i na kilku stronach społecznościowych facebooka.

Z nadesłanych opinii wynika, że:

70,73% kobiet musiało choć raz zapłacić za znalezienie pracy jako opiekunka lub pomoc domowa

12,19% kobiet nie płaciło osobiście, ale były świadkami tego procederu i znają osoby, które musiały płacić

17,07% kobiet nie płaciło nigdy za znalezienie pracy.

Wypowiedzi większości potwierdzają więc ogólną tendencję na włoskim rynku pracy, że proceder wykorzystywania ciężkiej pracy opiekunek znacznie się rozprzestrzenił i dotyczy absolutnie wszystkich regionów Włoch.

Ponadto, z podanych opinii wynika, że większość opiekunek musiała płacić za pośrednictwo (często bez żadnych gwarancji) innym Polkom i Polakom. Usługa kosztuje średnio od 100 euro do sumy odpowiadającej jednej pensji. Ale uwaga, niektóre osoby dały do zrozumienia, że opłata nie zawsze jest jednorazowa, są pośrednicy, którzy zatrzymują sobie  procent zarobków co miesiąc. Ponadto, kilka osób było świadkami zastraszeń i gróżb ze strony pośredników.

W najlepszym przypadku za przysługę polecenia  włoskiej rodzinie koleżanki po fachu płaci się doładowaniem telefonu komórkowego w wysokości max. 25 euro.

Co ciekawe,  9% opiekunek usprawiedliwia takie praktyki, a nawet jest gotowa zapłacić za znalezienie pracy, jeśli pośrednik lub agencja podchodzi do swojej „funkcji” poważnie i kompleksowo, tzn. pomaga nie tylko w znalezieniu pracy, ale także w załatwianiu innych dokumentów i zadomowieniu się w nowych realiach.

Na szczęście są też opiekunki, które dumnie przyznają, że pomagają znależć koleżankom pracę nie pobierając od nich żadnych opłat.

Opinie i komentarze nadal napływają do Redakcji i na grupowe strony Facebook i jak dotąd doświadczenia komentujących potwierdzają powyższe statystyki.

badante-anziana
2 thoughts on “Czy polskie opiekunki we Włoszech płacą za znalezienie pracy? – podsumowanie dyskusji

  1. Beata45

    Szukam pracy na terenie Sycyli lub Włoch jako pomoc domowa. lub opiekunk i prosze o kntakt z osobami które mogły by poóc ,4 lata pracowałam jako badante na Sycylii .Jestem po rozwodzie dyspozycyjna ,tylko boje sie jechac w ciemno pomoc polki na miejscu dała by mi większą pewnoś na powodzenie,,,dziekuję z góry

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *