Włochy chcą zachować układ z Schengen

Wczoraj 25 stycznia, w Amsterdamie na nieformalnym szczycie UE dotyczącym regulacji przyjmowania uchodźców, minister holenderski ds.  Bezpieczeństwa Klaas Dijkhoff wezwał Komisję Europejską do przygotowania procedury aktywacji artykułu 26 kodeksu Schengen. Artykuł ten przewiduje możliwość przywrócenia kontroli na granicach wewnętrznych jednego lub więcej państw członkowskich na okres ograniczony do dwóch lat.

W związku z masowym napływem imigrantów w ostatnich tygodniach Francja, Austria i Szwecja wprowadziły czasowe kontrole na swoich granicach i poprosiły Unię o przygotowanie ram prawnych i praktycznych, które umożliwią rozszerzenie tych limitów na dłuższy okres czasu.

Angelino Alfano fot. wikipedia

Angelino Alfano
fot. wikipedia

Włoski minister Spraw Wewnętrznych, Angelino Alfano oświadczył po raz kolejny, że Włochy są za utrzymaniem ustaleń z Schengen (które zniosły kontrolę osób przekraczających granice między państwami członkowskimi

układu), ale jednocześnie żądają wzmocnienia kontroli na granicach zewnętrznych krajów Scengen, aby  stworzyć naprawdę bezpieczne granice Unii Europejskiej. W ten sposób uratuje się prawo do  swobodnego przepływu osób.

„Układ z Schengen jest narazie uratowany”, dodał Alfano, „mamy kilka tygodni aby nie dopuścić do jego rozpłynięcia się w narodowych egoizmach” .

 

.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.