Ślub kościelny w Polskim Kościele w Rzymie

Dla Młodych Par decydujących sie na ślub kościelny w Rzymie najłatwiejszą formą samodzielnej organizacji sakramentu jest skontakowanie się z Polskim Kościołem im Św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy via delle Botteghe Oscure w Rzymie. Pierwszy raz najlepiej jest przedzwonić telefonicznie w celu informacyjnym i wstępnym ustaleniu terminu ślubu, a następnie przejść do korespondencji e-mailowej. W Polskim Kościele na dzień dzisiejszy dla Polaków przyjeżdżających z Polski jest możliwy śluby „tylko” kościelny. Organizując ślub tylko kościelny możemy to zrobić na odległość pozostając w bezpośrednim kontakcie telefonicznym lub e-mail z polskim księdzem z Polskiego Kościoła w Rzymie.

slub_2_polacy_We_wloszech

Młode Pary z Polski musza najpierw wziąc ślub cywilny w Polsce w Urzędzie Stanu Cywilnego w mieście swojego zamieszkania lub w Polskim Konsulacie w Rzymie. A następnie na podstawie orginalnego polskiego aktu ślubu lub zaświadczenia z konsulatu mogą ubiegać sie o udzielenie ślubu kościelnego. Dokument ten musi być dostarczony z innymi dokumentami, na kilka dni przed datą ślubu.
Wymagania do ślubu kościelnego są ustanawione przez Vicariato di Roma, gdzie na każdy ślub z osobna trzeba uzyskać pozwolenie w Ufficio Matrimoni. Zgodę na ślub załatwia ksiądz z parafii, dlatego też należy osobiście się skontaktować z księdzem w celu ustalenia szczegółów. Formalności do ślubu wraz z rezerwacja terminu, rozpoczynaja się na 3/4 miesiące przed planowaną datą uroczystości.

Do ślubu kościelnego wymagane są następujące dokumenty:

– polski dokument stwierdzający tożsamość, paszport lub dowód osobisty,

– zaświadczenie z polskiego urzędu stany cywilnego w formie aktu ślubu, jeśli ślub miał miejsce w Polsce lub konsulatu polskiego jeśli młodzi zawarli tam związek cywilny.

– licencję na zawarcie sakramentu małżeństwa, wystawioną na Kościół im. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie, gdzie się ma odbyć ceremonia zaślubin w ustalomym terminie.

Licencję wystawia ksiądz proboszcz narzeczonego badź narzeczonej. To u niego trzeba złożyć wszystkie dokumenty do ślubu kościelnego. W licencji oprócz standartowych danych powinny być dopisane daty bierzmowania wymagane we Włoszech. Licencja powinna być podstemplowana w Kurii Diecezjalnej, do której powinno być dopisane udzielenie “nihil obstat”, wymaganie przez Vicariato di Roma.

slub_1_polacy_we_Wloszech

W przypadku Młodych Par przyjeżdżajacych z Polski po udzieleniu ślubu polski kościół w Rzymie wystawia certyfikat, który należy przedstawić w Polsce w parafi zamieszkania w celu adnotacji i rejestracji ślubu w księdze parafii.
Z historii:
Kościół Św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy via delle Botteghe Oscure w Rzymie jest najstarszym i najcenniejszym polskim zabytkiem poza Krajem. Inicjatorem i fundatorem Kościoła był Kardynał Stanisław Hozjusz. Będąc wielkim Penitencjarzem w Rzymie podczas Roku Jubileuszowego 1575, widział, że pielgrzymi z Polski, w odróżnieniu od innych nacji, nie mieli własnego miejsca, gdzie mogliby się zatrzymać i znaleźć duchowe oraz materialne wsparcie. Prosił więc papieża Grzegorza XIII, aby wyznaczył takie miejsce. Po dłuższych staraniach otrzymał nieduży kościół pod wezwaniem S. Salvatore dei Pensili zbudowany na fundamentach rzymskiego teatru Balbo. Kościółek wzniesiony prawdopodobnie w IV wieku był w bardzo złym stanie, tak że trzeba było odbudować go prawie od fundamentów.
Obecny wygląd kościół otrzymał w 1757 roku kiedy ukończono zarówno budowę przyległych budynków, jak i ostateczną dekorację wnętrza. Kościół posiada cztery boczne ołtarze, w których są umieszczone obrazy polskich artystów malarzy z początku XVIII wieku
Wiele historycznych wydarzeń miało miejsce w kościele św. Stanisława. Może najwięcej było ich w XVII wieku i to w związku z wojnami, które Polska prowadziła w obronie swojej niepodległości i w obronie chrześcijaństwa. Kościół odwiedzali Papieże, czy to błagając o zwycięstwo oręża polskiego, głównie w walce z Turkami, czy też dziękując za odniesione zwycięstwa.
Papież Jan Pawel II jako kardynał odwiedzał kościół polski i wspólnotę Polaków w Rzymie zawsze, gdy przebywał w Wiecznym Mieście. W historii kościół był odwiedzany osiem razy przez papieży: Aleksander VII (dwukrotnie), Klemens X, Innocenty XI i trzykrotnie Jan Paweł II – po raz pierwszy w 1979 roku, potem w 1992 – na czterechsetlecie konsekracji – i po raz ostatni w czasie Wielkiego Jubileuszu roku 2000. W 2014 roku w tydzień po kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II, Papież Franciszek odwiedził kościół i celebrował Msze św , aby podziękować Panu za dar świętego Biskupa Rzymu, syna waszego narodu.
Kościół i przyległe hospicjum służy jako centralne miejsce duszpasterstwa polskiego w Rzymie.
źródło:
Parafia Kościoła św. Stanisława B. M. w Rzymie
https://duszpasterstwopolakowwrzymie.com/
Vicariato di Roma
https://www.ufficioliturgicoroma.it/default.asp?iId=HILHG

 
Osoby zainteresowane ślubami kościelnymi lub konkordatowymi w innych kościołach i bazylikach w Rzymie zapraszam do kontaktu ze mną pod adresem e-mail:

[email protected]
Korespondent ds. ślubnych: Barbara Sandra Pawlukiewicz
Strona interentowa: www.wloskislub.com
Facebook: Włoski Ślub – Organizacja ślubu i wesela we Włoszech
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *