Kolejnym produktem znanym nie tylko w Polsce, ale również w całej Unii Europejskiej lub na świecie jest obwarzanek krakowski.
![Zdjecie pochodzi z ksiazki pt. Produkty regionalne i tradycyjne wysokiej jakosci. Ochrona w Unii Europejskiej i w Polsce](https://www.polacywewloszech.com/wp-content/uploads/2016/01/obwarzanek_krakowski_polacy_we_wloszech.jpg)
Zdjecie pochodzi z ksiazki pt. Produkty regionalne i tradycyjne wysokiej jakosci. Ochrona w Unii Europejskiej i w Polsce
Krakowscy piekarze otrzymali przywilej wypieku i sprzedaży obwarzanków na miejskim rynku od króla Jana Olbrachta już w XV wieku. Od tego czasu, jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych produktów tradycyjnych, związanych z Krakowem i jego okolicami. Obwarzanek wypiekany jest z mąki pszennej lub pszennej z dodatkiem 30% maki żytniej, ma kształt spiralnie skreconego pierscienia, zazwyczaj posypany jest makiem, solą, sezamem, czarnuszką lub kminkiem, a jego nazwa związana jest ze sposobem przygotowania ciasta, które przed upieczeniem jest obgotowywane w wodzie, co nadaje mu lekko słodkawy smak.
Wyżej cytowany fragment pochodzi z książki pt. „Produkty regionalne i tradycyjne wysokiej jakosci. Ochrona w Unii Europejskiej i w Polsce”. Za jego udostępnienie dziękujemy Polskiej Izbie Produktu Regionalnego i Lokalnego.