Polskie książki naszych marzeń i Szkoła Kultury i Języka Polskiego „Antoś Polak Mały”

Jesienią 2015 roku Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs „Polskie książki naszych marzeń” kierowany do szkół i innych form nauczania za granicą języka polskiego, historii, geografii i kultury polskiej, prowadzonych przez polonijne organizacje oświatowe, stowarzyszenia rodziców, polskie parafie i inne podmioty.

Należało stworzyć listę książek polskich autorów, o przeczytaniu których marzą uczniowie, nagrać krótki film (do 60 sekund), w którym przekona jury, że to właśnie oni powinni dostać książki stanowiące nagrodę w konkursie, a następnie zamieścić ten filmik na Youtube.

ewa_widak_2_polacy_we_Wloszech

Nasza Szkoła Kultury i Języka Polskiego „Antoś Polak Mały” przy A.I.P.SA.P. (Włochy) z entuzjazmem przystąpiła do działania, choć czasu było niewiele. Dzieci naszej szkoły bardzo lubią baśnie i legendy polskie , chętnie uczą się na pamięć piosenek i wierszy. Szczególnie polubiły króciutkie wierszyki o zwierzętach Jana Brzechwy, które to właśnie są prezentowane na naszym filmiku w YOUTUBE pt. „Dzieci z Salerno recytują Brzechwę”.

Konkursu nie wygraliśmy, ale to było nasze pierwsze doświadczenie tego rodzaju, więc się nie zrażamy! Warto było!

ewa_widak_1_polacy_we_wloszech

W uznaniu dobrych chęci szkoła otrzymała od MEN dyplom za udział oraz piękną książkę „Władcy Polski”.

dyplom_ewa_widak_polacy_we_wloszech

ksiazka_ewa_widak_polacy_we_Wloszech

Nie jest to jedyna książka, jaka wzbogaci zbiory naszej szkoły, dzięki udziałowi w konkursie kilka osób prywatnych, które widziały wspaniałe dzieciaki na Youtube , postanowiło ofiarować parę egzemplarzy z polskiej literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz edukacyjnych.

Każda książka ucieszy naszych uczniów, którzy język polski znają w różnym stopniu, natomiast wszyscy kochają Polskę i chcą ją lepiej poznać, a książka to umożliwia.

Tekst: Danuta Baranowska

ewa_widak_3_polacy_we_Wloszech

Od 2011 roku nasze stowarzyszenie polsko – włoskie w Salerno i okolicach A.I.P.SA.P. aktywnie promuje polską kulturę, tradycje, historię, sztukę oraz stara się wzmocnić w różnych dziedzinach więzi łączące od wieków Polskę i Włochy..
Do tej pory zorganizowalismy wiele imprez kulturowych, wystaw, koncertów itp… Wszystko to cieszy się naprawde bardzo dużym zainteresowaniem i zarówno ze strony Polaków zamieszkujących nasze okolice jak i ze strony władz i instytucji polskich i włoskich.

ewa_widak_8_polacy_we_Wloszech

Od dwoch lat szkoła kultury i języka polskiego „Antoś Polak Mały” przy naszym stowarzyszeniu czynnie działa na terenie Salerno i w okolicach . Do szkoły uczęszcza średnio 20-25 dzieci w wieku od 6 do 16 lat, które w zależnosci od wieku sa podzielone na 3 grupy . Znajomość języka polskiego u naszych uczniów i ogólnie dzieci polskiego pochodzenia, zamieszkujących we Włoszech jest na poziomie podstawowym, gdzie w wiekszości dzieci tylko rozumieją język mówiony.

ewa_widak_4_polacy_we_Wloszech

Dzieci, które swobodnie posługuja sie w mowie i piśmie  językiem  polskim należą do rzadkości, ale z przyjemnościa zauważamy, że jest ich coraz wiecej. Rodzice polskiego pochodzenia coraz częściej zgłaszają się do szkół polonijnych takich jak nasza, a ich świadomość potrzeby nauki języka ojczystego jest coraz wieksza. My osobiscie widzimy dużą poprawę i coraz większe zainteresowanie ze strony samych dzieci….to dla nas jest najwiekszą satysfakcją.

ewa_widak_5_polacy_we_Wloszech

Nasze nauczycielki panie Danusia, Ola, Beata, Krysia i Ania mają przygotowanie pedagogiczne i nadal podnosza swoje kwalifikacje poprzez udział w różnego rodzaju warsztatach pedagogicznych i metodycznych, które często organizowane s ąwe Włoszech.

O konkursie  „Polskie ksiazki naszych marzen”, dowiedziałam sie przypadkiem i zaproponowalam jak zwykle naszym nauczycielkom wzięcie udziału. Pani Danusia Baranowska, zawsze aktywna jak zresztą  inne nasze nauczycielki,  od razu wzięła wszystko w swoje ręce. Aleksandra Nurska i Krystyna Baranowska zajęły sie nagraniem filmu. Mój mąż Francesco Di Mauro z wielkim zaangażowaniem zgrał nam filmik, który nie mogł przekraczac 60 sekund i opublikował na youtube.

ewa_widak_6_polacy_we_Wloszech

Sama maożliwość wzięcia udziału była wspaniałą przygodą. To dla nas wszystkich wielki zaszczyt otrzymanie nagrody w postaci dyplomu, kalendarzy i książki „Poczet władców Polski” no i na sam koniec zlozony podpis Pani Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej  .
To był pierwszy, ale napewno nie ostatni konkurs dla naszej szkoły i myślę, że w najblizszej przyszłości zorganizujemy też jakis nasz konkurs.
Dziekuję  wszystkim naszym dzieciom, rodzicom, naszym nauczycielkom i wszystkim aktywnym członkom stowarzyszenia… Badźcie z nami, a nasze dzieci kiedys nam podziekują.
Ewa Widak
Prezes A.I.P.SA.P.
i zalozyciel szkoly „Antos Polak Maly”.

ewa_widak_7_polacy_we_Wloszech
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *