SKRADZIONE LATA – czyli interpretacja wystawy „La Grande Retata. Settembre 1942 “ w San Giovanni in Persiceto (BO)

Człowiek urodzony w XXI wieku nie jest w stanie wyobrazić sobie, że mógłby zostać odizolowany od reszty społeczeństwa i zmuszany do niewolniczej pracy dla okupanta, tylko po to, aby przeżyć jeden dzień.

Wystawa „Grande Retata. Settembre 1942 ” opisuje tragedię mieszkańców Łódzkiego Getta, które funkcjonowało od 1940 do 1944 roku. Wielka Szpera (całkowity zakaz opuszczania miejsca zamieszkania) po raz pierwszy miała miejsce we wrześniu 1942 roku. Przewodniczący gminy żydowskiej Chaim Mordechaj Rumkowski został zmuszony zadecydować o losie swoich współbraci poniżej 10 roku życia i powyżej 65 lat.

Foto: Bernateta Grochowska (stowarzyszenie Polonia di Cesena )

Foto: Bernadeta Grochowska (stowarzyszenie Polonia di Cesena )

27 stycznia obchodzimy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W tym dniu w sposób szczególny składamy hołd Ofiarom Narodu żydowskiego. Polsko-włoskie Stowarzyszenie „VIA dell’AMBRA” i włoskie Stowarzyszenie Kulturalne „L’ATELIER” oraz władze miasta San Giovanni in Persiceto (BO) w dniu 23 stycznia 2016 zainaugurowały wystawę ”La Grande Retata. Settembre 1942”.

Na otwarciu obecny był Konsul honorowy Rzeczpospolitej Polskiej z Bolonii Corrado Salustro oraz przedstawicile władz miejskich, assesore Silvia Camprimi a także prezesi Stowarzyszeń Hana Silberstain i Dorota Wiśniewska, którzy dokonali oficjalnego przecięcia wstęgi. Towarzyszyli nam również przedstawiciele Stowarzyszenia „POLONIA „ z Ceseny.

Foto: Bernadeta Grochowska (stowarzyszenie Polonia di Cesena )

Foto: Bernadeta Grochowska (stowarzyszenie Polonia di Cesena )

Wystawa „La Grande Retata. Settembre 1942” składa się z 26 paneli. Zwiedzający, w trakcie ekspozycji, mogli obejrzeć film o losach dzieci w getcie p. t. „Io grido dal profondo”. Wystawa powstała dzięki współpracy Archiwum Państwowego w Łodzi oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Wersje włoskojęzyczną przygotowała m. in. Anna Szwarc Zając.

Chcielibyśmy podkreślić, iż dla jednej z przybyłych osób wystawa ta miała szczególne znaczenie, jako że jej mama przebywała do sierpnia 1944 w Getcie Łόdzkim, została deportowana z Łodzi do Auschwitz-Birkenau, a stamtąd do innych nazistowskich obozów. Wolności doczekała w Bergen-Belsen.

Co ciekawe, kuratorką wystawy jest łodzianka i badaczka literatury Zagłady Anna Szwarc Zając, która na otwarcie przyjechała z Genui. Jej komentarze były niezwykle pouczające. Wystawa objęta została patronatem Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Mediolanie i dofinansowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ten, kto nie zdąży zobaczyć jej w San Giovanni in Persiceto (BO) , via Garibaldi 7 ma jeszcze okazję odwiedzić Palazzo SS.Salvatore do dnia 12 lutego, a także może obejrzeć ją w MUSEO DELLA VENERE E DELL’ELEFANTE w Savignano s/Panaro (MO), via Doccia, 67 od 13 do 28 lutego.

mostra savignano_polacy_we_Wloszech

Zrodlo: Anna Pankowska -Stowarzyszenie „VIA dell’AMBRA”

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *