Zapalenie opon mózgowych. Alarm w Toskanii

Od początku 2016r. zarejestrowano 12 nowych przypadków zachorowań na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych w Toskanii, podają włoskie media. Powikłania tej choroby są bardzo poważne: w 2015 Asl w Toskanii odnotowało 38 przypadków zachorowań, w tym 9 śmiertelnych. Choroba rozprzestrzenia się głównie w okolicach Florencji, Prato, Empoli i Pistoi.

Włoskie Ministerstwo Zdrowia i regionalne ośrodki medyczno-sanitarne rozpoczęły kampanię masowych (w większości bezpłatnych lub zniżkowych) szczepień przeciwko zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych dla wszystkich mieszkańców regionu bez względu na wiek.

Jeszcze nie ma mowy o epidemii, uspokajają eksperci, ale to bardzo alarmujące oznaki.

Włoskie media sugerują, że podstępna bakteria prawdopodobnie przybyła do portu w Livorno wraz z ładunkiem na statku cargo, i w ciągu ostatnich dwóch lat zmodyfikowała się i uodporniła na dotychczasowe szczepionki. Jeden z ostatnich przypadków zachorowań dotyczy młodej osoby, która zaszczepiła sie zaledwie 5 lat temu.

Aktualne informacje na temat szczepień w Toskanii znajdziecie na stronie:  link

.

A poniżej przypominamy podstawowe objawy choroby (źródło: youtube.com)

.
3 thoughts on “Zapalenie opon mózgowych. Alarm w Toskanii

 1. koralik

  Czy wiadomo Państwu jak aktualnie wygląda sytuacja? Nigdzie nie mogę znaleźć żadnych informacji? Czy wiążą się z tym jakieś ograniczenia dla turystòw?

  Reply
 2. barbara kotarska

  mieszkam w toskanii, to alarmizmy,zrobione tylko po to.aby sprzedac szczepionki,stoja za tym koncerny farmaceutyczne i basta. wszystko w normie.prosze poczytac w swiatowym raporcie zdrowia.

  Reply
 3. Alberto

  Jak to by sprzedac szczepionki, wczoraj byla transmisja quinta colonna w telewizji, juz szczepionek zabraklo to raz a dwa wloskie zròdla podaja o wiele wyzsza ilosc zachorowan. Ja wczoraj mialem watpliwa przyjemnosc spedzic jeden dzien na pogotowiu w duzym miescie na pòlnocy, tylko jeden dzien bo mozna zwariowac, choc jestem odporny. Brud i brak papieru w ubikacjach, nie ma kocy ani poduszek, na malej salce 17 osòb, niektòre dolaczone do halasliwych aparatòw, chorzy dostaja worek, gdzie wkladaja swoje rzeczy i trzymaja pod lòzkami, bo miejsca gdzie byly szafki zostaly polikwidowane i zapelnione nowymi lòzkami, ale to jeszcze cud bo to co sie dzieje w miejscowosci Nola to jakis piaty swiat, chorzy leza bezposrednio na ziemi. Ten wirus jest odporny na antybiotyki.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *