Zapalenie opon mózgowych. Alarm w Toskanii

Od początku 2016r. zarejestrowano 12 nowych przypadków zachorowań na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych w Toskanii, podają włoskie media. Powikłania tej choroby są bardzo poważne: w 2015 Asl w Toskanii odnotowało 38 przypadków zachorowań, w tym 9 śmiertelnych. Choroba rozprzestrzenia się głównie w okolicach Florencji, Prato, Empoli i Pistoi.

Włoskie Ministerstwo Zdrowia i regionalne ośrodki medyczno-sanitarne rozpoczęły kampanię masowych (w większości bezpłatnych lub zniżkowych) szczepień przeciwko zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych dla wszystkich mieszkańców regionu bez względu na wiek.

Jeszcze nie ma mowy o epidemii, uspokajają eksperci, ale to bardzo alarmujące oznaki.

Włoskie media sugerują, że podstępna bakteria prawdopodobnie przybyła do portu w Livorno wraz z ładunkiem na statku cargo, i w ciągu ostatnich dwóch lat zmodyfikowała się i uodporniła na dotychczasowe szczepionki. Jeden z ostatnich przypadków zachorowań dotyczy młodej osoby, która zaszczepiła sie zaledwie 5 lat temu.

Aktualne informacje na temat szczepień w Toskanii znajdziecie na stronie:  link

.

A poniżej przypominamy podstawowe objawy choroby (źródło: youtube.com)

.
3 thoughts on “Zapalenie opon mózgowych. Alarm w Toskanii

 1. koralik

  Czy wiadomo Państwu jak aktualnie wygląda sytuacja? Nigdzie nie mogę znaleźć żadnych informacji? Czy wiążą się z tym jakieś ograniczenia dla turystòw?

  Reply
 2. barbara kotarska

  mieszkam w toskanii, to alarmizmy,zrobione tylko po to.aby sprzedac szczepionki,stoja za tym koncerny farmaceutyczne i basta. wszystko w normie.prosze poczytac w swiatowym raporcie zdrowia.

  Reply
 3. Alberto

  Jak to by sprzedac szczepionki, wczoraj byla transmisja quinta colonna w telewizji, juz szczepionek zabraklo to raz a dwa wloskie zròdla podaja o wiele wyzsza ilosc zachorowan. Ja wczoraj mialem watpliwa przyjemnosc spedzic jeden dzien na pogotowiu w duzym miescie na pòlnocy, tylko jeden dzien bo mozna zwariowac, choc jestem odporny. Brud i brak papieru w ubikacjach, nie ma kocy ani poduszek, na malej salce 17 osòb, niektòre dolaczone do halasliwych aparatòw, chorzy dostaja worek, gdzie wkladaja swoje rzeczy i trzymaja pod lòzkami, bo miejsca gdzie byly szafki zostaly polikwidowane i zapelnione nowymi lòzkami, ale to jeszcze cud bo to co sie dzieje w miejscowosci Nola to jakis piaty swiat, chorzy leza bezposrednio na ziemi. Ten wirus jest odporny na antybiotyki.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.