Powiedzieli o Włoszech – Ola Bilińska

Włochy dla mnie to… niezwykła spuścizna wielu stuleci rozwoju architektury i sztuki, którą nauczyłam się rozpoznawać i smakować na lekcjach historii sztuki w liceum; to wspaniała przyroda, która olśniła mnie (ceny zaś zmiażdżyły) podczas podróży po Włoszech za czasów studenckich; to język włoski, który zachwycił mnie swoją melodią, zmuszając do podjęcia nauki (niestety, po studiach zarzuconej…); to kino – Pasolini, Fellini, czy ostatnio Sorrentino – które fascynuje mnie od lat; no i wreszcie – to kuchnia, której niedoskonałą wersję staram się wplatać w swoje domowe gotowanie… We Włoszech zawsze jest coś do odkrycia.

ola_bilinska_polacy_we_Wloszech

Ola Bilińska – wokalistka, autorka tekstów i muzyki, tłumaczka poezji polskiej na język angielski; W 2010 założyła swój autorski, mistyczno-folkowy zespół Babadag, w międzyczasie działając w przeróżnych zespołach o przeróżnych stylistykach – od miejsko-folkowych Płynów, przez neo-bigbitową Muzykę Końca Lata, czy śpiewając w chórze ze Zbigniewem Wodeckim i Mitch and Mitch. W 2015 roku zdobyła Folkowy Fonogram Roku – nagrodę Programu 2 Polskiego Radia za płytę „Berjozkele“ z autorskimi aranżacjami przedwojennych kołysanek jidysz. W kwietniu tego roku ukazała się także debiutancka płyta jej kolejnej formacji, elektronicznego duetu z Danielem Pigońskim o nazwie Bye Bye Butterfly, spotykając się ze świetnym odbiorem zarówno krytyków, jak i słuchaczy.

Współpracowała lub współpracuje z takimi postaciami muzycznej sceny jak Maciej Cieślak, Raphael Rogiński, Andrzej Smolik, Konrad Kucz czy Paweł Szamburski.

Dla Biweekly, anglojęzycznej wersji Dwutygodnika Narodowego Instytutu Audiowizualnego, przez długi czas produkowała serię „Fikcje“, gdzie tłumaczyła na angielski i dokonywała dźwiękowych interpretacji współczesnej poezji polskiej. Filmem animowanym „Rzeki“ Darii Kopiec zadebiutowała jako autor muzyki filmowej. W 2014 roku brała udział w spektaklu „Emisariusz“ w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, w którym wykonywała także skomponowane przez siebie utwory.

Warszawianka z urodzenia, mieszka w Sejnach na Suwalszczyźnie.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *