Powiedzieli o Włoszech – Sabina Waszut

Włochy to dla mnie światło.

Gdy próbuję przypomnieć sobie którąś z moich włoskich podróży, pierwszą rzeczą, jaką widzę jest właśnie światło. Spływa na wszystko, na ludzi, przedmioty, budowle, sprawia, że są wyraziste i nasycone intensywną barwą, a jednocześnie niesłychanie miękkie, delikatne.

Zachwyca mnie gra świateł i cieni.

Włochy to również radość i niewynikająca z niczego konkretnego pogoda ducha. Można ją zaobserwować w gestykulacji, w poobijanych autach  jeżdżących tak, jakby nie istniały żadne przepisy i normy.  Tę radość dostrzegam również  w małym espresso wypijanym w drodze na plażę i ogromnych porcjach lodów z chrupiącymi kawałkami czekolady.

Włochy to wakacje, to odpoczynek i zabawa równocześnie. Włochy to lato spędzane z bliskimi. 

sabina_waszut_polacy_we_Wloszech

Sabina Waszut (1979)  Pisarka,  recenzentka, organizatorka spotkań literackich. Propagatorka śląskiej kultury.  W styczniu 2013 nakładem wydawnictwa Anagram weszła na rynek książka „Isabelle”, której jest współautorką. W październiku 2014 ukazała się powieść „Rozdroża” wydana przez warszawskie wydawnictwo MUZA. Książka została nominowana do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” za rok 2014 oraz do Nagrody Pióra i Pazura w kategorii Pióro dla najbardziej poruszającej polskiej powieści roku 2014. W wrześniu 2015 na rynku ukaże się „W obcym domu” – dalsze losy bohaterów „Rozdroży”.
Meldunkiem i sercem chorzowianka.

 




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *