HEVENU SHALOM ALECHEM czyli Dni Pamięci w Savignano s/Panaro (MO)

We Włoszech jest już tradycją, że 27 styczeń jest obchodzony jako Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu. Organizowane są wystawy, projekcje filmowe, spektakle teatralne a nawet spotkania z naocznymi świadkami tragedii narodu żydowskiego. Mieszkańcy Savignano s/Panaro mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z Pietro Terracina, jednym z ostatnich świadkόw, ktόrzy przeżyli Auschwitz.

Pomimo sędziwego wieku Terracina rozjątrza zabliźnione przez czas rany, by mόwić w imieniu tych , ktόrzy zginęli w obozach zagłady. NIE ZAPOMNIEĆ –to jego motto,to jego misja życiowa. Spotkanie było bardzo poruszające, przemawiające do serc słuchaczy.

Foto: Dorota Janina Breza

Foto: Dorota Janina Breza

Aby lepiej zrozumieć w jaki sposόb Żydzi znaleźli się w miejscach masowej zagłady,Stowarzyszenie polsko-włoskie „VIA dell’AMBRA” zorganizowało wystawę „LA GRANDE RETATA” opowiadającą o codziennym życiu w łόdzkim ghetcie.

13 lutego 2016 do Teatru „LA VENERE” w Savignano przyszli uczniowie gimnazjum wraz z opiekunami oraz miłośnicy historii drugiej wojny światowej, by wspόlnie zobaczyć fabularyzowany dokument o najmłodszych mieszkańcach ghetta. Przed projekcją głos zabrali assesore Giuseppe Marchioni oraz Dorota Wiśniewska (prezes „VIA dell’AMBRA”). Uczniowie w skupieniu oglądali film, by mόc lepiej zrozumieć wystawę : biało-czarne fotografie z opisami na 26 panelach w pomieszczeniach Muzeum „LA VENERE”. Te twarze ,te oczy patrzące dziś na nas z fotografii to niemi świadkowie tamtej tragedii rozegranej w samym sercu Europy, lat czterdziestych ubiegłego wieku.

Foto: Dorota Janina Breza

Foto: Dorota Janina Breza

A my? Jakie przesłanie dają obchody Dnia Holokaustu? Musimy za wszelką cenę przyczynić się do zachowania pokoju, by nie powtarzać błędόw historii.Naszym celem niech będzie pragnienie pokoju. Niech z naszej duszy popłynie pieśń :”HEVENU SHALOM ALECHEM (a pokόj niech będzie z nami)!

Foto: Dorota Janina Breza

Foto: Dorota Janina Breza

Anna Pankowska – Stowarzyszenie „VIA dell’AMBRA”

Zdjecia Dorota Janina Breza

Prezes Dorota Wisniewska

Kontakt :

FB : Associazione Via dell’Ambra

Tel : +39 347 256 7697

e-mail: [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.