WSPÓLNE ZWYCIĘSTWO czyli 71 rocznica wyzwolenia Bolonii

Jestem dumny z POLSKIEGO KORPUSU i w całym wojsku nie ma żołnierzy, z ktόrych nie byłbym tak dumny jak z Was. Raduję się wraz z Wami i dziękuję Wam za wasze wspaniałe sukcesy i za waszą pomoc we wspόlnym zwycięstwie.Chylę przed Wami czoło „ – tak Sir Harold Alexander zwrόcił się do polskich żołnierzy bezpośrednio po wyzwoleniu Bolonii.

Walka o Bolonię była ostatnim etapem w kampanii włoskiej. Polacy przyniesili Włochom wolność. A jaka była cena tej wolności? Odpowiedź jest jednoznaczna: 1432 żołnierskie mogiły na polskim cmentarzu wojennym w San Lazzaro di Savena.Co roku pod koniec kwietnia wspomina się tamte dni.

23.04.2016_bolonia_polacy_we_Wloszech

W piękną słoneczną sobotę 23 kwietnia 2016 na cmentarz polski w San Lazzaro przybyły władze miasta (burmistrz San Lazzaro), carabinierzy, bersalierzy, członkowie ANPI, przedstawiciele Korpusu Dyplomatycznego :Konsulowie z Mediolanu :Jerzy Adamczyk i Bartosz Skwarczyński, Konsul Honorowy z Bolonii :Corrado Salustro, przedstawiciele stowarzyszeń polsko-włoskich : „Rodzin Kombatantόw” z Forlì , „Polonia” z Ceseny, „Via dell’Ambra” z Savignano s/Panaro (MO), „M.Kopernik” z Bolonii oraz bolońska Polonia i Włosi z Bolonii i okolic. Jak w każdym roku była obecna grupka dzieci w wieku szkolnym ze szkoły w Bolonii.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. celebrowaną przez ks. Mariana Burniaka,duszpasterza Polonii włoskiej, ktόry od 20 lat jest związany ze Związkiem Polakόw we Włoszech.

Na koniec liturgii eucharystycznej odśpiewano „Boże coś Polskę„.

San Lazzaro 2016_polacy_we_Wloszech

Następnie zabrał głos Konsul Jerzy Adamczyk. Złożono wieńce i kwiaty. Zrobiono pamiątkowe zdjęcia. TEMPUS FUGIT. Panowie Konsulowie udali się w dalszą drogę. Mieli przed sobą jeszcze trzy spotkania: w Castel San Pietro Terme ,w Imoli i w Forlì.

A pozostali uczestnicy? Zatrzymali się na moment ,by podumać nad żołnierskimi mogiłami lub porozmawiać i przekazać informacje o czekających wydarzeniach polonijnych.

O przelanej polskiej krwi nie można zapomnieć.To cena naszej wolności. Danina życia polskich żołnierzy, podczas kampanii włoskiej, stała się pierwszym etapem w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1989.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !

Anna Pankowska

Stowarzyszenie „Via dell’AMBRA”

Savignano sul Panaro (MO)

Fb: Associazione Via dell’Ambra

Tel: +39 347 256 7697

e-mail: [email protected]
2 thoughts on “WSPÓLNE ZWYCIĘSTWO czyli 71 rocznica wyzwolenia Bolonii

 1. Sławomir Kaźmierczak

  Czy mógłbym prosić, o stałą wzmiankę o mszach świętych w języku polskim, odbywających się w Bolonii?

  Reply
  1. Polacy we Włoszech Post author

   Szanowny Panie, Redakcja bedzie starac sie o uzyskanie takich wiadomosci. Pozdrawiamy serdecznie.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *