Włosko-austriacki konflikt graniczny – czy Austria zamknie przełęcz Brenner?

Brenner: trwają międzyrządowe napięcia w związku z przewidywanym nasileniem przepływu uchodźców przez Włochy do Austrii.

Na granicy włosko-austriackiej prowadzącej przez przełęcz Brenner powstaje ogrodzenie o  370 metrach długości i 4 metrach wysokości.

Na szczycie włosko-austriacko-niemieckim podkreślano, że Austria nie zamierza się izolować, ale przeprowadzać dokładne kontrole zezwalając na wstęp tylko upoważnionym. Jeśli władze włoskie nie zgodzą się aby austriaccy policjanci przeprowadzali kontrole w pociągach jeszcze przed granicą, na terenie Włoch, granica zostanie zablokowana – oświadczył szef policji austriackiej tego regionu. Jednocześnie wyjaśnił, że nie będzie to mur, ani drut kolczasty, ale ogrodzenie, które ukierunkuje przepływ imigrantów.

fot. secolo-trentino.com

fot. secolo-trentino.com

Przejście graniczne obecnie ma szerokość 300 metrów, przez które przebiega autostrada, szosa krajowa i linia kolejowa.  Na autostradzie będą cztery pasy: dwa dla tirów i dwa dla samochodów osobowych. Maksymalna prędkość dopuszczalna będzie ograniczona do 30km/h. Podejrzane samochody będą kierowane do wyznaczonych stref kontroli. Nie można wykluczyć kilometrowych kolejek przed granicą, przyznają Austriacy.

Po stronie austriackiej nie będzie żadnych ośrodków dla uchodźców, a imigranci ubiegający się o azyl będą natychmiast identyfikowani, rejestrowani i przetransportowani do Innsbrucku. Inni uchodźcy będą zawracani do Włoch. Na granicy będzie stacjonować 250 austriackich policjantów, a w razie konieczności, władze sprowadzą wojsko. Władze austriackie zapowiadają, że w 2016 r. może starać się o azyl do 37.5 tysiąca osób.

Premier Włoch Matteo Renzi skomentował, że zamknięcie przejścia granicznego w Brennero to działanie rażąco sprzeczne z zasadami Unii Europejskiej.

.

.

Także włoski minister Spraw Zagranicznych Paolo Gentiloni podkreślił, że blokada granicy w obrębie strefy Schengen nie może być podjęta przez pojedyncze kraje. Austria przystępując do układu zobowiązała się przestrzegać zasad swobodnego przepływu osób i towarów w Unii Europejskiej.

.

.

Kilka dni temu przed granicą odbyły się manifestacje i protesty przeciwko polityce austriackiej, na której zgromadziło się 300 osób wykrzykując min.: „La nostra Europa non ha confini, siamo tutti cittadini” – „nasza Europa nie ma granic, jesteśmy wszyscy obywatelami”.

.

.

Natomiast przywódca Ligi Północnej, Matteo Salvini jest zdania, że Austria dobrze robi broniąc swoich granic, i według niego Renzi powinien wziąć z nich przykład.

.

.

Tymczasem prace przy montażu ogrodzenia zostały chwilowo wstrzymane z powodu silnych opadów śniegu, donoszą lokalne media. Jednak władze włoskie zamierzają uważnie monitorować konsekwencje działań przygranicznych ze strony austriackiej i natychmast sygnalizować jakiekolwiek nadużycia i naruszenia traktatów do odpowiednich organów europejskich.

Komisja Europejska zapewnia, że z uwagą i niepokojem przygląda się zaistniałej sytuacji i napięciom wokół granicy włosko-austriackiej. Póki co nie mogą być podjęte żadne działania, które by naruszyły normalny przepływ graniczny w obrębie Schengen. Już w najbliższy czwartek premier Renzi spotka się w tej sprawie z przewodniczącym KE Junkerem w Rzymie.

.

 
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *