Znajdź korzenie swojej rodziny rozsianej po świecie w Muzeum Emigracji w Gdyni

Rok temu, w maju 2015r. otwarto pierwsze w Polsce Muzeum Emigracji, które mieści się w historycznym budynku Dworca Morskiego w Gdyni.

To jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce przedstawia historię milionów Polaków, którzy wyjechali z kraju na emigrację.

.

.

Po roku isnienia Muzeum, 2 maja 2016, największa na świecie genealogiczna baza danych oryginalnych dokumentów –Ancestry.com – została udostępniona bezpłatnie zwiedzającym. Muzeum Emigracji jest pierwszą instytucją publiczną w Polsce, która umożliwia wgląd do takich danych. Zawiera ona setki milionów dokumentów takich, jak akty narodzin, spisy ludności z różnych krajów czy listy pasażerów emigrujących z Europy do Stanów Zjednoczonych.

fot. www.polska1.pl/

fot. www.polska1.pl/

Wszyscy, którzy chcieliby zrekonstruować historię swojej rodziny rozsianej po świecie, będą mogli skorzystać z tego serwisu w każdy wtorek od 10 maja do 28 czerwca 2016 w godzinach 15.00-17.00.

.

.

Ponadto Muzeum Emigracji zachęca do podzielenia się własną historią na emigracji: „Chcielibyśmy usłyszeć o życiu Polonii i osób polskiego pochodzenia żyjących za granicą od nich samych, aby opowiedzieć o tym wszystkim rodakom. To od nas zależy, czy opowiedziana zostanie nie tylko historia Polski, ale i Polaków – zarówno tych w kraju, jak i na obczyźnie.” (źródło: www.polska1.pl/pl/dzialania/archiwum_emigranta). Pierwszych 100 historii jest już dostępna online, a opowiadzieli tam swoje losy  m.in. Agnieszka Holland czy Zbigniew Boniek.

 
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *