Dagmara Górska z Sardynii: „Tutaj każdy odnajdzie cząstkę siebie i zostawi serce”

Zapraszamy na rozmowę z Dagmarą Górską, prezesem Associazione culturale polacco-sarda (Polsko – Sardyńskiego Stowarzyszenia Kulturalnego)

Pani Dagmaro jak liczna jest tutejsza Polonia?

Na Sardynii zameldowanych jest około 1000 Polaków, trzeba też dodać Polaków z podwójnym obywatelstwem, którzy nie są liczeni jako Polacy, jesteśmy na Sardynii jedną z liczebniejszych nacji.

Sardynia6-PolacyweWloszech

Kiedy powstało wasze stowarzyszenie i ilu obecnie liczy członków?

Nasze stowarzyszenie zostało założone  w zeszłym roku. W skład zarządu stowarzyszenia wchodzą trzy osoby: Prezes Dagmara Górska, Vice-prezes Anna Szarzyńska i główny księgowy Antonio Diamanti. Członków jest około 50 osób, głównie są to osoby, które w jakiś sposób współpracują z naszym stowarzyszeniem.

Gdzie mieści się siedziba stowarzyszenia i jakie organizujecie inicjatywy, spotkania, projekty? Pokazujecie polskie zwyczaje Sardyńczykom czy także promujecie Sardynię w Polsce?

Nasze stowarzyszenie ma siedzibę w Carbonii (południe Sardynii), ale na ostateczną siedzibę czekamy od Urzędu Miasta. Nasze główne projekty zwrócone są przede wszystkim do szkół. W styczniu zorganizowałyśmy w szkołach Dni Pamięci o Ofiarach Holoklaustu. W spotkaniu brały udział Janina Szarzyńska, deportowana z rodziną do Niemiec jako mała dziewczynka, Maria Chiara Piras i Modesto Melis, więzień w obozie koncentracyjnym w Mauthausen. W dniach od 2 -5 czerwca jesteśmy w Carloforte na GiroTonno, gdzie w konkursie międzynarodowym bierze udział Polak Nestor Grojewski, właściciel restauracji CRU DOP w Rzymie, który z nami współpracuje i z tej tez okazji będziemy promować Polskę  na Sardynii. https://www.crudop.it/

Sardynia2-PolacyweWloszech

 

Sardynia ma wiele bardzo ciekawych tradycji folklorystycznych, w jakim okresie radziłaby Pani tutaj przyjechać, aby zobaczyć choć część tych spektakularnych świąt i festynów?

Sardynia ma wiele do zaoferowania turystom. Nasze kultury przenikają się wzajemnie i wcale nie jesteśmy tacy różni. Jeżeli chodzi o zespoły taneczno-folklorystyczne to nasza Vice Prezes Anna Szarzyńska jest tego idealnym przykładem. Od wielu lat tańczy i podróżuje ze swoim zespołem po całej Sardynii.

Bogactwo haftu i kolorów oraz instrumentów muzycznych przypomina nam nasze dziedzictwo kulturowe na Warmi i Mazurach oraz Kaszubach. Jesteśmy w  doskonałej sytuacji, ponieważ festyny tutaj odbywają się cały rok.

Sardynia5-PolacyweWloszech

Jakie są najbliższe plany Stowarzyszenia? Czy otworzycie tu także polską ludotekę albo polonijną sobotnią szkołę dla dzieci?

Od czerwca będą organizowane wycieczki indiwidualne i grupowe dla Polaków, a w sierpniu i we wrześniu mamy zorganizowane wycieczki do Polski dla Sardyńczyków. Mamy w planach ludotekę i szkołę języka polskiego, ale na zorganizowanie tego potrzeba czasu.

Gdzie Polacy mieszkający na Sardynii mogą załatwiać formalności konsularne? 

Niestety na Sardynii nie ma konsulatu Polskiego, od czasu do czasu jest tylko dyżur konsularny w Cagliari, ostatni taki dyżur był w kwietniu. Nie ukrywam, że jest to problem dla Polaków mieszkających tutaj jak i turystów przyjeżdzających z Polski. Oczywiście można się zgłaszać do naszego stowrzyszenia. Ale mamy też nadzieję, że jak najszybciej znajdziemy rozwiązanie na ten problem.

Sardynia przyciąga coraz więcej turystów z Polski, czy  zapewniacie ewentualną pomoc dla naszych rodaków, którzy potrzebują tłumaczy, przewodników, czy choćby zwykłych praktycznych porad, jak poruszać się po wyspie, gdzie niedrogo, a dobrze zjeść, gdzie robić zakupy, itd?

Sardynia jest atrakcyjna cały rok, jest tutaj wszystko… Góry przypominające dżungle, klify, wydmy, setki dzikich plaż, na których nie ma turystów oraz winnice ciągnące się kilometrami. Jaskinie wodne i stare kopalnie, szlaki trekingowe, rowerowe, kajakowe i motocyklowe… Możemy tak wymieniać bez końca. Tutaj każdy odnajdzie cząstkę siebie i zostawi serce. Będzie pragnął powrócić, ponieważ mało jest jeszcze takich dzikich miejsc na świecie, gdzie przyroda przenika się z dziełami sztuki. Kościoły i katedry oczarowują bogactwem i przepychem. Uwielbiamy Sardynię za jej zapach, w którym mieszają się dzikie zioła z bryzą morską, nie wspomnę o kuchni która jest najlepsza na świecie

https://www.facebook.com/alchemiawkrolestwie/?fref=ts

Sardynia7-PolacyweWloszech

Jakie są obecnie połączenia lotnicze z Polską? 

Z Polski w tej chwili mamy trzy polaczenia bezpośrednie.

Od kwietnia do października Kraków – Cagliari Ryanair
Katowice-Alghero od 18.06 linia lotnicza Wizz Air

Warszawa-Alghero od czerwca Ryanair.

Z przesiadką z każdego dużego miasta we Włoszech na lotniska w  Cagliari, Alghero i Olbii.

Czy turysta może czuć się bezpiecznie na Sardynii czy raczej lepiej omijać jakieś rejony wyspy?

Jest bezpiecznie, ale zawsze trzeba się kierować zdrowym rozsądkiem. Wszędzie na świecie panują takie same zasady. Szanuj inne osoby, a odwzajemnią się tym samym. Sardyńczycy są rodzinną i spokojną społecznością, która ceni sobie dobrą kuchnię, muzykę i odpoczynek. Czas siesty jest świetnym momentem kiedy rodzina się jednoczy miasto jest sokojne i „ujarzmione”.

Sardynia3-PolacyweWloszech

A jak wygląda sytuacja po katastrofach ekologicznych: susze, powodzie, ulewne opady, osuwiska… Czy naprawiono wszystkie główne mosty i drogi po zeszłorocznych zagrożeniach?

To była jedna z największych powodzi od 50 lat na Sardynii zginęło wtedy 18 osób. Ale na dzień dzisiejszy sytuacja wróciła do normy. Susze to jest coroczny problem naszego regionu, dlatego też prosimy wszystkich turystów, którzy do nas przyjeżdzają, żeby byli bardzo ostrożni z ogniem, bo przy wysokich temperaturach i przy silnym wietrze wystarczy jeden niedopałek i pożar może zaatakować hektary macchia mediterranea, która niestety nie rośnie szybko.

Porozmawiajmy teraz o życiu codziennym na Sardynii. Jak wygląda kwestia zatrudnienia? 

Życie codzienne nie różni się od naszego. Borykamy się z takimi samymi problemami jak w Polsce po kryzysie ekonomicznym w Europie. Ale druga strona medalu jest taka że mamy słońce cały rok!!! Owoce i warzywa, ryby i całe dobrodziejstwo natury pozwala nam cieszyć się życiem i nie bez powodu na Sardynii żyje najwięcej 100-latkow.

Sardynia4-PolacyweWloszech

Na zakończenie proszę jeszcze powiedzieć kilka słów o sobie.

Długo szukałam swojego miejsca we Wloszech. Wybór padł na Sardynię ponieważ poczułam potencjał jaki ma do zaoferowania. Nasze stowarzyszenie zrobi wiele aby rozpromować ten niczym nieskażony zakątek świata, któremu nic nie brakuje. Najlepsza kuchnia na świecie, słońce, dzikie plaże, zabytki i niezliczone możliwości w sportach ekstremalnych (wodnych i górskich) sprawiły, że nie chcę mieszkać nigdzie indziej.

Dziękuję serdecznie za rozmowę.

Rozmawiała Agnieszka B. Gorzkowska
2 thoughts on “Dagmara Górska z Sardynii: „Tutaj każdy odnajdzie cząstkę siebie i zostawi serce”

  1. Uno Sardinia

    Jak wygląda życie codzienne na Sardynii. Wiadomo, że to nie są wakacje, czyli codzienne plażowanie i zwiedzanie. Życie w interiorze pewnie jest zupełnie odmienne jak te w kurortach?

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

22 − = 13