Wkrótce otwarcie Promenady na wodzie (Floating Piers) na jeziorze Iseo w Lombardii

Już wkrótce 18 czerwca 2016 odbędzie się inauguracja słynnej promenady unoszącej się na wodzie Floating Piers  o długości 4,5 km, łączącej Sulzano – Monte Isola – wysepkę San Paolo na jeziorze Lago d’Iseo w Lombardii.

Autorem tej jedynej w swoim rodzaju struktury „wodnego chodnika” jest bułgarsko-amerykański artysta Christo (Christo Vladimirov Javach­eff). Promenada jest złożona z 200 tys. sześcianów z polietylenu i może pomieścić 10 tys. osób na raz. Ruch na chodniku będzie regulowany bramkami przy wejściu, tak aby zachować bezpieczeństwo spacerowiczów. Wstęp na platformę będzie bezpłatny i czynny całą dobę.

Autor konstrukcji radzi aby przemierzać promenadę boso lub w wygodnym obuwiu. Absolutnie zabroniony jest wstęp na obcasach, a także wstęp pojazdów na kołach, w tym rowerów, skateboard, rolek, itd. Natomiast dozwolony jest wjazd wózków dziecięcych i inwalidzkich. Wstęp z psami tylko na smyczy i z kagańcem.

W ciągu 15 dni od otwarcia spodziewany jest przyjazd 700 tys. osób z całego świata: dziennikarzy, fotoreporterów, inżynierów, turystów… Dlatego władze miejskie absolutnie odradzają przyjazd samochodami i autokarami, a nawet motorami.  Najlepiej dotrzeć tu pociągiem do Sulzano (z Mediolanu lub Brescii) a na stacji będą czekały już specjalne autobusy (bilet 5 euro).

Autoryzowane parkingi  w cenie od 10 -15 euro w miejscowościach Rovato, Cortefranca, Capriolo, Provaglio, Iseo, Marone, Rodengo Saiano, Paratico – więcej informacji na stronie: www.thefloatingpiers.com/parcheggio

Rezerwacja parkingu dla autokarów: [email protected]

Można także dotrzeć drogą wodną z Marone, Iseo, Clusane, Sarnico, Riva di Solto, Pisogne, Castro, informacje: www.navigazionelagoiseo.it

Ponadto, z lotniska Orio al Serio (Bergamo) rusza specjalny autobus: IseoExpress:

www.iseoexpress.it/index.php/it/the-floating-piers

fot. www.tuttomonteisola.it/

fot. www.tuttomonteisola.it/

Korespondencja z Lombardii: Agnieszka B. Gorzkowska, autorka bloga WloskiCafe

.

.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.