Motocykliści we Włoszech żądają obniżek opłat na autostradach, ruszyła kampania #metapedaggio

W czerwcu rozpoczął się protest włoskich Federacji Motocyklistów Federazione Motociclistica Italiana, Associazione Nazionale Ciclo Motociclo wspieranych przez magazyn  Motociclismo wobec wysokich opłat za przejazdy motorów na autostradzie. W czerwcu liczba motocyklistów biorących udział w kampanii #metapedaggio osiągnęła prawie milion osób.

Taryfy dla motocyklistów są wyższe niż w innych krajach Europy. Za przejazd po  autostradzie motorem płaci się mniej w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Danii, Szwecji, Portugalii, Holandii, Belgii, Słowenii i Austrii.

Dyrektor generalny Associazione Italiana Società Concessionarie Autostrade e Trafori tłumaczy, że motor zajmuje jeden pas autostrady tak samo jak „cztery koła”, niszczy powierzchnię w podobny sposób,  i stwarza podobne zagrożenie wypadku jak każdy samochód. Dlatego koszty przejazdu są zbliżone.

Jednak statystycznie, w latach 2008-2015 liczba wypadków pojazdów dwukołowych na włoskich autostradach zmalała aż o 50%. Ponadto, dodają motocykliści, motor waży jedną szóstą samochodu, i wreszcie, ruch motorów nie ma wielkiego wpływu na korki na autostradach (stanowi zaledwie 0,5%).

motocyklisci_taryfy_autostrada_PolacyweWloszech
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.