Zbiórka pamiątek historycznych dla Muzeum Historii Polski

Publiczna zbiórka pamiątek historycznych odbywająca się pod hasłem „Małe wielkie historie” rozpoczęła się 14 maja i będzie trwać do 11 listopada 2016 r.

PLAKAT_zbiorka_pamiatek_historycznych_polacy_we_wloszech

Zbiórka została zainaugurowana podczas Nocy Muzeów w kilku miastach Polski, w których Muzeum Historii Polski prowadziło akcję informacyjną i spotykało się z darczyńcami:

 • Kraków, Międzynarodowe Centrum Kultury (13/14 maja)

 • Warszawa, Galeria Kordegarda (14/15 maja)

 • Wrocław, Muzeum Pana Tadeusza (14/15 maja)

 • Katowice, Muzeum Śląskie (14/15 maja)

 • Łódź, Muzeum Miasta Łodzi (14/15 maja)

 • Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie (21/22 maja)

 • Poznań, Biblioteka Raczyńskich (21/22 maja)

Muzeum Historii Polski otrzymało pamiątki, darowane zarówno w czasie Nocy Muzeów, dostarczone do siedziby MHP, przysłane pocztą, a także odebrane od darczyńców, którzy kontaktowali się z MHP i zgłaszali zainteresowanie zbiórką.

Grupa darczyńców liczy w tej chwili ok. 100 osób, które przekazały Muzeum pamiątki, bądź są z nami w kontakcie w sprawie darowizny; ponadto zgłosiło się kilku depozytariuszy i osób, które zaproponowały pomoc i współpracę przy pozyskiwaniu darowizn i innych działaniach Muzeum Historii Polski.

W wyniku zbiórki do Muzeum Historii Polski trafiło do tej pory łącznie ponad 950 obiektów, w tym ok. 30 zostało oddane w depozyt, pozostałe to darowizny. Większość otrzymanych darów stanowią fotografie i dokumenty (listy, pocztówki, umowy, legitymacje, indeksy, dyplomy, itp.), a także książki, prasa, ulotki, plakaty, odznaczenia, znaczki, przypinki. Wśród otrzymanych obiektów znajdują się również meble, zabytki techniki, broń oraz elementy ubioru.

Najstarszymi obiektami podarowanymi MHP są średniowieczne krzyżyki, najmłodszymi – współczesne wydawnictwa książkowe. Przeważają pamiątki związane z opozycją demokratyczną lat 80., a także zbiory rodzinne dokumentów i fotografii, wśród których znajdują się obiekty z początków XX w. po schyłek PRL.

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych przekazywaniem pamiątek do kontaktu z Muzeum:

tel. 22 2119029, [email protected] | www.muzhp.pl

Wybrane darowizny:

 1. XIX- wieczna szafka pod lustro ze skrytką (darowizna Agnieszki Romaszewskiej).

 

XIX-wieczna szafka pod lustro ze skrytką, w której przechowywano dokumenty Państwa Podziemnego w trakcie II wojny światowej, a w okresie PRL-u Zbigniew i Zofia Romaszewscy przechowywali w niej archiwalia opozycji demokratycznej.

 

 1. Sztandar NSZZ Solidarność Studia Miniatur Filmowych w Warszawie (darowizna Leszka Komorowskiego).

 

 1. Pamiątki po Edwardzie Tokarskim (darowizna Piotra Towalskiego).

W zbiorze znajdują się m.in. listy z frontu ukraińskiego (1919 r.) pisane przez Edwarda Tokarskiego, żołnierza 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej, indeks Politechniki Warszawskiej oraz zbiór fotografii rodziny Tokarskich.

 

 1. Zbiór fotografii i dokumentów rodzin Majlichów i Sudów (darowizna Leszka Sudy).

W zbiorze dokumenty i fotografia od przełomu XIX/XX w. po lata 80. XX w. – m.in. indeksy i świadectwa studenta Wydziału Filozoficznego UJ, patent oficerski, kenkarta, umowy i legitymacje z okresu II RP.

 

 1. Cylinder z 1900 r. (darowizna Jana Kapitańskiego).
 2. Godło z urzędu II Rzeczpospolitej (darowizna Jolanty Przewoźnik). Międzywojenne godło, pochodzące z jednego z urzędów z terenów Galicji Wschodniej, przywiezione do Polski przez Andrzeja Przewoźnika.

 

 1. Zeszyt ze stykówkami oraz albumy ze zdjęciami i negatywami, dokumentującymi różne wydarzenia polityczne w Polsce w latach 80. (darowizna Przemysława Adamka). Darczyńca robił zdjęcia osobiście w wieku kilkunastu lat. Sam je również wywoływał i opisywał w albumach. Uwiecznił w ten sposób m.in. pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki, manifestację „Solidarności” z 2 maja 1982 r. i protesty studentów w listopadzie i grudniu 1984 r.
 2. Lufa do karabinu przeciwpancernego wz.35, tzw. „UR” konstrukcji inż. Maroszka (anonimowy darczyńca).

 

 1. Średniowieczne krzyżyki z XI-XIV w. (anonimowy darczyńca).

 

 1. XVII-wieczny dokument z autografem Jana Kazimierza (darowizna Czesława Prętkiego).

 

 1. Matryca (ramka) do sitodruku z tekstem roty Solidarności Walczącej (darowizna Mateusza Morawieckiego).

 

 1. Plakat „Dziadów” z 1968 r. w reż. Kazimierza Dejmka (depozyt Antoniego Pawlickiego).

 

 1. Elektryczna maszyna do pisania IBM (darowizna Eugeniusza Smolara). Maszyna została przemycona przez Eugeniusza Smolara do Polski w połowie lat 80., a następnie służyła redakcji „Tygodnika Mazowsze” do przygotowywania matryc do offsetowej maszyny drukarskiej.
 1. Pamiątki po majorze Bronisławie Wadasie (darowizna Marioli Szoki). Podarowane przedmioty związane są z pobytem mjr Wadasa w obozie jenieckim dla oficerów w Murnau (Oflag VII A Murnau).

 

 1. Kamienne tablice z kaplicy Domu Polskiego w Wiedniu (darowizna Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu). Napisy na tablicach, związane z walką do odzyskania niepodległości, powstały w latach 1914-1920.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 1