NIEWINNI CZARODZIEJE czyli zespόł „ Grit Ensemble” w Pałacu Marescotti

Gdyby żył, Krzysztof Komeda Trzciński obchodziłby 85 urodziny. Mimo, że zginął w nieszczęśliwym wypadku, w 1969 roku,  Jego muzyka nadal cieszy się popularnością, nawet wśrόd najmłodszej generacji muzykόw.

polacy_we_wloszech_uno

Patryk Piłasiewicz kontrabasista Filharmonii Poznańskiej założył zespόł jazzowy GRIT ENSEMBLE, który między innymi promuje muzykę Krzysztofa Komedy Trzcińskiego.

W tym roku GRIT ENSEMBLE wystąpił przed włoską publicznością podczas XXX ego Festiwalu Muzycznego CORTI, CHIESE, CORTILI ( DWORY, KOŚCIOŁY, DZIEDZIŃCE), ktόry został zainicjowany przez Teresio Testa w celu krzewienia kultury muzycznej na terenie prowincji Bolonii i Modeny. Obecnie dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Enrico Bernardi, wspόłpracujący z lokalnymi szkołami muzycznymi, Fundacją Rocca dei Bentivoglio.

due_polacy_we_Wloszech

Koncert poznańskich artystόw doszedł do skutku dzięki wspόłpracy organizatorόw z polsko-włoskim Stowarzyszeniem „VIA dell’AMBRA” z Savignano s/P.

W piątkowy wieczόr 22 lipca 2016 w ogrodzie Palazzo Marescotti w Valsamoggia przed włoską publicznością wystąpił Patryk Piłasiewicz wraz zespołem GRIT ENSEMBLE.

Zebranych powitała asesor d/s kultury Silvia Rubini oraz Mauro Pirini przedstawiciel organizatorόw ze strony Szkoły Muzycznej w Bazzano, jednego ze współorganizatorów festivalu. Następnie głos zabrała Prezes „VIA dell’AMBRA” Dorota Wiśniewska, ktόra nawiazując do roli oraz praw kobiet (60 rocznica nadania włoskim kobietom praw do głosowania) przybliżyła obecnym osobę Zofii Komedowej oraz samego kompozytora i jego wspłópracy z Romanem Polańskim.

Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach projektów składanych do Konsulatu Polskiego w Mediolanie mogliśmy zaprosić polskich artystόw na tę jubileuszową imprezę.

Zabrzmiały pierwsze akordy. Wszyscy umilkli. Od czasu do czasu artystom wtόrowały cykady.

GRIT ENSEMBLE z wielkim zaangażowaniem i ekspresyjnością starał się zaprezentować muzyczne przesłanie Komedy. Gwieździste niebo, lipcowy upał, cykady to był niepowtarzalny nastrόj tamtego wieczoru. Po wybrzmieniu ostatniej nuty, nastąpiły gromkie aplauzy.

Potem były słowa podziękowań pod adresem artystόw i organizatorόw. Po uczcie duchowej było też i coś dla ciała. Stowarzyszenie „VIA dell’AMBRA” przygotowało skromny poczęstunek .

Ze stołu zniknęło prawie wszystko (a było ok. 100 osόb).

Włoskiej publiczności koncert się podobał i mają nadzieję, że za rok znόw będą mogli posłuchać polskich wykonawcόw. Zespołem GRIT ENSEMBLE wszyscy byli oczarowani.

Teresio Testa e Silvia Rubini_polacy_we_Wloszech

Na zdjeciu: Teresio Testa i Silvia Rubini

Anna Pankowska -Stowarzyszenie „VIA dell’AMBRA”

Savignano sul Panaro (MO)

Dane kontaktowe:

Tel : +39 347 256 7697

e-mail via.dellambra@libero.it

Fb Associazione Via dell’Ambra
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *