Lato w Ligurii

Sierpień  to z jednej strony miesiąc wakacyjnego exodusu Włochów a z drugiej licznych imprez organizowanych w nadmorskich miejscowościach.  Liguria, jak co roku może  pochwalić się bardzo bogatym i różnorodnym programem. W większości są to imprezy nawiązujące do tematów i tradycji związanych z morzem.  Nadchodzący weekend obfituje w  bardzo atrakcyjne wydarzenia.

 

STELLA-MARIS - Polacy-we-Wloszech

Jednym z nich jest  Święto „STELLA MARIS„. Dla mieszkańców Ligurii a przede wszystkim Camogli to bardzo szczególny dzień. Jego teatralna amosfera co roku przyciąga rzesze zarówno tubylców jak turystów. „Stella Maris” jest obchodzone każdego roku, zawsze w Camogli i zawsze w pierwszą niedzielę sierpnia.

W tym roku będziemy świętować w niedzielę, 7 sierpnia. Początków obchodów tego święta należy szukać w odległej przeszłości, około roku 1400. Jako oficjalne święto zostało ono uznane dopiero w roku 1924.

Dlaczego Stella Maris? Skąd wywodzi się taka nazwa, która  w dosłownym tłumaczeniu znaczy „Gwiazda Mórz” ? Otóż tym mianem została ochrzczona Najświętsza Matka Boska, opiekunka rybaków, przewodniczka i ratowniczka.

Program obchodów maryjnych jak zwykle będzie bogaty.  Mniej więcej od południa rozpoczną się zawody, konkursy, turnieje dla dzieci, można będzie dokonać zakupów na licznych straganach oferujących różnorodne produkty.  Ale głównym i najważniejszym punktem obchodów będzie  procesja.  Około godziny 15.00 z portu w Camogli wypływa orszak bogato przystrojonych łodzi, które udają się w kierunku „Punta Chiappa” – małego skalistego cypelka. To tam znajduje się ołtarz Maryjny. W pielgrzymce może uczestniczyć każdy, może płynąć czym chce; kajakiem, pontonem, rowerem wodnym itp.  Dla tych którzy chcieliby wziąć udział w morskim orszaku a nie posiadają „własnego środka lokomocji” władze portu zapewniają darmowe kursy promów. W procesji nie może zabraknąć historycznej i symbolicznej łodzi “U DRAGUN”.  Po dopłynięciu wszystkich łodzi, na skalistym klifie Punta Chiappa zostanie odprawiona  uroczysta msza.

Po zamknięciu oficjalnych uroczystosci rozpocznie się najbardziej sugestywna część obchodów. W morskie odchłanie będą wypuszczane  (zarówno z łodzi jak i z plaży), tysiące światełek, które pobłyskując na wodzie sprawią żę atmosfera stanie sie wręcz magiczna, jakby gwiaździste niebo wpadło do morza. Punktem kulminacyjnym będzie zapalenie ogromnej pochodni na łodzi  „U DRAGUN”.

palio-del-golfo-la-spezia-polacy-we-wloszech

To nie wszystko. W dniach od 27 lipca do 7 sierpnia, La Spezia  stanie się pulsującą stolicą obchodów dni morza.   W radosnej oprawie jarmarkow, straganów enogastronomicznych, koncertów i festiwali muzycznych, wieczorów pod gwieździstym niebem, w niedzielę 7 sierpnia  odbędzie się  91 edycja wyścigów wioślarskich PALIO DEL GOLFO. Tego typu zawody, po raz pierwszy odbyły się w roku 1925 ale zanim to nastąpiło miały one zupełnie inny charakter, bardziej handlowy niż sportowy. Stanowiły one formę współzawodnictwa między rybakami o prymat w zdobyciu lepszych warunków zbytu złowionego towaru. Kutr rybacki który pierwszy dopływał do portu zapewniał sobie pierwszeństwo w sprzedaży.

W zawodach biorą udział przedstawiciele 13 morskich miejscowości położonych w malowniczej zatoce poetów Golfo dei Poeti (Portovenere, Le Grazie, Fezzano, Cadimare, Marola, Canaletto, Fossamastra, Muggiano, San Terenzo, Venere, Lerici, Tellaro).

W piątek wieczorem, 5.07. czyli dwa dni przed rozpoczęciem zawodów,  uroczysty orszak raprezentujący wszystkie miejscowości uczestniczące w konkursie,  przemaszeruje ulicami centrum miasta. Każda z osad wybierze swój temat przewodni który musi w dowolny sposób nawiązywać do miasta lub do jego dzielnicy. Kostiumy,  karowany na których będą jechali przedstawiciele poszczególnych miasteczek, choreografia, ogólnie mówiąc cała oprawa artystyczna będzie  wykonana  przez mieszkańców danej osady. Efekt końcowy  zostanie poddany wnikliwej ocenie specjalnie wybranego na tę okazję jury a zwycięska miejscowość  zostanie nagrodzona w poniedzialek 8 sierpnia.

W dniu wyścigów załogi składające się z 4 wioślarzy i jednego sternika wyruszą trasą wynoszącą ok. 2 km. Średnio przebycie takiego dystansu zajmuje ok 10 min.

W zawodach biorą udział dwie kategorie wiekowe;  seniores i juniores. Nadal jest poddane duskusji utworzenie kategorii kobiecej.

Przed rozpoczęciem zawodów, jak co roku odbędzie się pokaz akrobatycznych skoków spadochroniarzy marynarki wojennej a także uroczyste uczczenie poległych w morskich bataliach. Natomiast po zawodach, w niedzielę wieczorem będzie można podziwiać pokazy pirotechniczne.

Kto  w tych dniach wybiera się na wędrówkę szlakami Ligurii z pewnością nie będzie mógł narzekać na brak atrakcji.

Korespondencja z Ligurii: Dorota Czalbowska, autorka Genova Your Next Stop
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

2 + 2 =