Awaria kolejki linowej w Alpach na granicy włosko-francuskiej. Turyści uwięzieni nad przepaścią. Akcja ratunkowa pomyślnie zakończona

33 turystów, w tym 10-letnie dziecko spędziło noc na wysokości ponad 3 tysięcy metrów  w kolejce linowej na trasie ponad masywem Mont Blanc, która łączy włoską miejscowość Courmayeur z francuską Vallée blanche.

Awaria kolejki nastąpiła w czwartek 8 września po godzinie 16.00 po francuskiej stronie masywu. Przyczyną było nałożenie się lin na skutek silnego wiatru.

W kabinach  widokowej Skyway zostało zablokowanych w powietrzu 110 osób. Uwięzieni nad przepaścią turyści byli obywatelami Francji, Włoch i USA. Kilkadziesiąt osób zdołano ściągnąć na ziemię, chociaż ich wędrówka po lodowych wzgórzach to nie był „najłatwiejszy spacer”, przyznają ratownicy. Pozostali turyści musieli poczekać do rana pomimo bardzo niskich temperatur, chociaż nie ekstremalnych. Czterema helikopterami zaopatrzono ich w odpowiednie okrycia i ciepłą żywność.

Akcja ratunkowa nad ranem zakończyła się pomyślnie uruchomieniem kolejki przez ekipę techników sprowadzonych na miejsce z Grenoble.

.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *