Rzym: Narodowe Czytanie „Quo vadis” w Domine, Quo Vadis?

W sobotę, 3 września, w całej Polsce oraz za granicą odbyło się Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza pod Patronatem Pary prezydenckiej. Czytano także w Rzymie, gdzie Polonia miała okazję czytać i słuchać „Quo vadis” w kościółku „Domine, Quo Vadis?” przy via Appia Antica, 51 – czyli w miejscu, gdzie jak sam Sienkiewicz wspominał w listach, narodziła się idea napisania „Quo vadis”.

uczestnicy
Według tradycji, opisanej także w powieści Sienkiewicza, kościółek powstał dla upamiętnienia spotkania św. Piotra z Chrystusem, gdy Apostoł uciekał z Rzymu w obawie przed prześladowaniem Nerona. Niedaleko wejścia jest umieszczony kamień z odbiciem – według powszechnego przekonania wiernych – stóp Chrystusa popiersie polskiego pisarza Noblisty z wloskim napisem, a na kościelnym dziedzińcu wisi pamiątkowa tablica z polskim tekstem. Kościółkiem zajmują się polscy Księża Michalici, Rektorem jest ks. Marian Babula.

Narodowe Czytanie w Rzymie zainaugurował Ambasador RP w Rzymie Tomasz Orłowski, odczytując list Prezydenta Andrzeja Dudy i witając wszystkich zebranych.

ambasador-t-orlowski

Ambasador RP w Rzymie Tomasz Orłowski

Uczestników powitał również Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej i Zakonie Kawalerów Maltańskich – Janusz Kotański, obecny na NC wraz z małżonką, oraz Rektor Ks Marian Babula.

ambasador-j-kotanzki

Janusz Kotański, Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej i Zakonie Kawalerów Maltańskich

Rektor Ks Marian Babula

Rektor Ks Marian Babula

Wydział Konsularny Ambasady RP w Rzymie reprezentował Konsul Michał Drożniewski. Pani Maja Krajnowska- licencjonowany przewodnik po Rzymie i Watykanie, pilot wycieczek – opowiedziała o pobytach H. Sienkiewicza w Rzymie.
Zaproszenie do udziału w NC przyjeli: Stowarzyszenie Insieme, Mali Ułani Podolscy z Rzymu (z Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich), przedstawiciele Firm: Design & Print, Amway, Polonia Service, Ślub w Rzymie oraz licznie zgromadzona Polonia.
Dzieło Sienkiewicza czytali: Ambasador Tomasz Orłowski, Ambasador Janusz Kotański, Konsul Michał Drożniewski, Edyta Ścibior, Natalia Fioravanti, Dorota Polewczuk, Michał Zalewski, Waldemar Zientara, Maja Krajnowska, Anna Czarnecka, Artur Iwanisik, Bożena Wróblewska i Edyta Felsztyńska.

Narodowe Czytanie bylo kontynuowane również w ogródku kościółka. Konsul M. Drożniewski wręczył „Quo vadis” obecnym na spotkaniu Laureatom Konkursu „Śladami H. Sienkiewicza po Rzymie”. Na egzemplarzach powieści, przyniesionych przez uczestników został złożony pamiątkowy stempel otrzymany z Kancelarii Prezydenta RP. Atrakcją spotkania była obecność gen. Giulio Agricola oraz trzech Senatorów Antycznego Rzymu z Gruppo Storico Romano (www.gruppostoricoromano.it) z którymi uczestnicy mieli możliwość zrobić zdjęcia.

3-09-2016-grupowe
1
Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem, a towarzyszyła temu miła i przyjazna atmosfera sprzyjająca wzajemnej integracji i nawiązywania kontaktów pomiędzy uczestnikami Narodowego Czytania.

Dziękujemy
– wszystkim uczestnikom czytającym i/lub słuchającym „Quo vadis” wspólnie z nami.
– Rektorowi M. Babule za udostępnienie kościółka.

– Pani Magdalenie Wolińskiej-Riedi z TVP Polonia oraz redaktorowi M. Lehnertowi z Polskiego Radia za transmisje.
– Panu Jackowi Pydyn z Video Pyja i Alicji Kołtunowicz z Mojabancarella, za zrealizowanie filmu z NC w Rzymie (www.videopyja.com)
NC w Rzymie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Le Rondini pod Patronatem Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie i sfinansowane przez Pana Michała Zalewskiego – właściciela Sklepu Polskiego „U Michała” (Viale di Trastevere, 233) oraz przez Stowarzyszenie Le Rondini. Panu Michałowi Zalewskiemu składamy serdeczne podziękowania.

Stowarzyszenie le Rondini po raz czwarty wzięło udział w akcji Narodowego Czytania, zaincjowanej w 2012 roku przez Prezydenta RP. Głównym jej celem jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter.
Tegoroczna edycja NC nawiązała do ustanowionego przez Sejm i Senat RP Roku Henryka Sienkiewicza – w 2016 r. przypada 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza.

Wybór książki, która będzie czytana w następnym roku, prezydent pozostawił Polakom. Nie wiemy, jaki autor i jaka jego książka zostanie wybrana ale już teraz zapraszamy Polonię włoską do udziału w Narodowym Czytaniu 2017!

Iwona Bigos i Renata Kobendzowska – Stowarzyszenie Le Rondini

Galerie zdjęć dostępna na FB https://www.facebook.com/APSCLeRondini/

 

Patronem medialnym wydarzenia był portal informacyjny Polacy we Włoszech.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *