Leczenie zaćmy wtórnej – czy jest skuteczne?

Jedną z najczęściej spotykanych odmian zaćmy jest tzw. zaćma wtórna, występująca u około 20% osób, u których wcześniej zdiagnozowano i wyleczono zaćmę. Terapia zaćmy wtórnej polega przede wszystkim na zabiegach laserowych, podczas których u pacjenta wykonuje się niewielki otwór w tylnej torebce soczewki oka. Kapsulotomia tylna – bo tak fachowo nazywa się zabieg – charakteryzuje się niewielką inwazyjnością oraz wysoką skutecznością.

Zaćma – zwana inaczej kataraktą – to najczęstsza przyczyna ślepoty na całym świecie. Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia, z chorobą tą boryka się około 20 mln osób (gdzie można wyleczyć zaćmę zobaczysz www.tourmedica.pl/kliniki/leczenie-zacmy/). W Polsce liczba chorych wynosi około 800 tys. Zaćma polega na stopniowym pogarszaniu się wzroku na skutek mętnienia soczewki oka. Może to być efekt naturalnych procesów starzenia zachodzących w organizmie po ukończeniu 50. roku życia, ale także urazów mechanicznych lub przebytych chorób ogólnoustrojowych. U około 20% pacjentów, u których zdiagnozowano i wyleczono zaćmę, dochodzi jednak do nawrotu choroby. Stan ten nazywa się zaćmą wtórną.

Contrôle visuel

Zabiegi laserowe jako skuteczna metoda leczenia zaćmy

Jak dokładnie dochodzi do rozwoju zaćmy wtórnej? – Jak wiadomo, operacja zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu w to miejsce soczewki sztucznej. Tę ostatnią wkłada się w oku do swoistego woreczka, który stanowi pozostawiona torebka naturalnej soczewki. Po kilku miesiącach lub latach, a średnio po 2 latach, dochodzi do zmętnienia torebki w miejscu, w którym styka się ona z kawałkiem plastiku, jakim jest sztuczna soczewka. Chory zaczyna coraz gorzej widzieć, początkowo przez lekką mgłę, a potem, jeśli proces włóknienia torebki narasta, nie może czytać lub oglądać telewizji – powiedziała portalowi kardiotel.pl prof. dr hab. med. Barbara Iwaszkiewicz-Bilikiewicz, okulistka z Sopotu.

Przyczyn zmian zachodzących w gałce ocznej po udanej operacji usunięcia zaćmy może być wiele. Najczęściej są to choroby ogólnoustrojowe (atopowe zapalenie skóry, niedoczynność tarczycy, cukrzyca), urazy mechaniczne, stany zapalne w gałce ocznej czy wady wrodzone, takie jak krótkowzroczność bądź astygmatyzm. Ważne jest to, aby nawet w przypadku niewielkiego pogorszenia wzroku po zabiegu usunięcia zaćmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza – rozwój zaćmy wtórnej może bowiem doprowadzić do całkowitej ślepoty.

Skuteczne leczenie zaćmy wtórnej polega na zabiegach kapsulotomii z wykorzystaniem lasera. W przypadku tej odmiany zaćmy rezultatu nie przynosi bowiem ani terapia farmakologiczna ani korekta wzroku przy pomocy okularów. Kapsulotomia jest mało inwazyjna, stosunkowo bezpieczna oraz bardzo skuteczna. Przed zabiegiem lekarz mierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz ostrość widzenia pacjenta, a następnie podaje mu krople znieczulające i rozszerzające źrenice. Później przy pomocy lasera chirurg wykonuje niewielki otwór w tylnej torebce soczewki oka. Trwa to kilkanaście sekund, a poprawa wzroku u pacjenta jest niemal natychmiastowa. Przez kilka godzin po zabiegu pacjent może jednak jeszcze widzieć stosunkowo niewyraźnie, więc nie zaleca mu się samodzielnego powrotu do domu samochodem. Przez tydzień należy również przyjmować zapisane przez lekarza krople do oczu.

Laserowe leczenie zaćmy wtórnej charakteryzuje się bardzo wysokim odsetkiem skuteczności. Zdecydowana większość pacjenta odczuwa znaczną poprawę jakości widzenia przy niewielkich lub zupełnie niewidocznych powikłaniach pozabiegowych. Kapsulotomia tylna jest zabiegiem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ale ze względu na kolejki, pacjenci chcący poddać się jej w szpitalu publicznym muszą przygotować się na długi okres oczekiwania. W klinikach prywatnych koszt przeprowadzenia zabiegu rozpoczyna się od około 300 zł.
2 thoughts on “Leczenie zaćmy wtórnej – czy jest skuteczne?

 1. Henryk

  U mnie skuteczny okazał się zabieg laserowego usunięcia zaćmy. Robiłem w Centrum Okulistyki w Białymstoku (ul. św Rocha). Choć wcześniej używałem kropelek itp. to niewiele pomagało, dopiero laser wyleczył mnie raz i (mam nadzieję) na zawsze 🙂

  Reply
  1. Anna

   Czy po zabiegu miał Pan duże męty w polu widzenia???Jak sobie Pan z tym poradził.Jestem 5 dni po zabiegu i mam męty które mi bardzo przeszkadzają.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.