Włoskie delegacje miast ceramicznych gościły na święcie ceramiki w Bolesławcu: „to początek ciekawej wspólpracy”

Podczas tegorocznego Święta Ceramiki w Bolesławcu, obecni byli przedstawiciele włoskich gmin, którzy związani są z miastem Bolesławiec: wiceprezes włoskiego stowarzyszenia gmin ceramicznych  (AICC – Associazione Italiana Città della Ceramica) i burmistrz gminy Burgio Vito Ferrantelli; delegacja z Vietri sul Mare: burmistrz Francesco Benincasa, dwóch historyków i doradców, oraz Ewa Widak prezes polsko-włoskiego stowarzyszenia A.I.P.SA.P.; przestawiciele gminy Vallecorsa, w tym z-ca burmistrza Anelio Ferracci; przedstawiciele gminy Acuto.

od lewej burmistrz Vietri sul Mare, Vallecorsa, Acuto Burgio

od lewej burmistrz Vietri sul Mare, Vallecorsa, Acuto Burgio

Włoskie delegacje wzięły udział w pochodzie i oficjalnym otwarciu święta, które poprowadził Prezydent Miasta Bolesławiec Piotr Roman.

boleslawiec_vietri_sul-mare-polacy-we-wloszech-7

otwarcie ogrodów ceramicznych

Następnego dnia odbyła się inauguracja wystawy w bolesławieckim muzeum pt” Z boleslawieckiej gliny”

od lewej pani dyrektor muzeum w Boleslawcu Anna Bober-Tubaj, burmistrz Vietri sul Mare, wiceprezes AICC i burmistrz Burgio, Ewa Widak – prezes AIPSAP

od lewej:: dyrektor muzeum w Boleslawcu Anna Bober-Tubaj, burmistrz Vietri sul Mare, wiceprezes AICC i burmistrz Burgio, Ewa Widak – prezes AIPSAP

Włoska delegacja była zauroczona tym pięknym, kolorowym i niezwykle zadbanym miasteczkiem …

wymiana podarunków

wymiana podarunków

 

boleslawiec_vietri_sul-mare-polacy-we-wloszech-6

Prezydent Miasta Bolesławiec – P. Roman z burmistzrem Vietri F. Benincasa

Co łaczy te miasta? Otóż Acuto-Bolesławiec-Vallecorsa to miasta partnerskie, które łaczy jedna Patronka Santa Maria De Mattias. Od kilku lat miasta te organizują wspólnie różnego rodzaju wymiany, wystawy, eventy, itp.

Natomiast między Bolesławcem a Vietri sul Mare od niedawna nawiązała się współpraca, która w najbliższym czasie zaowocuje niezwyklymi wspólnymi projektami. Jednym z nich będzie inauguracja wystawy ceramicznej ptZ bolesławieckiej gliny”, ktora będzie miała miejsce na początku grudnia w Vietri Sul Mare. Będzie jej towarzyszył trzyjęzyczny katalog polsko-włosko-angielski.

boleslawiec_vietri_sul-mare-polacy-we-wloszech-1

Biorąc pod uwagę fakt, że i Bolesławiec i Vietri sul Mare to miasta  od lat słynące z przepięknej ceramiki, mamy nadzieję, że to tylko początek długotrwałej współpracy i wymiany.

boleslawiec_vietri_sul-mare-polacy-we-wloszech-5

Korespondencja: Ewa Widak, prezes stowarzyszenia  A.I.P.SA.P.
One thought on “Włoskie delegacje miast ceramicznych gościły na święcie ceramiki w Bolesławcu: „to początek ciekawej wspólpracy”

  1. Maja

    Aaaaach! To miła wiadomość!!! Z bardzo dawnych lat pamiętam śliczną ceramikę w miasteczku Deruta (Umbria, a może już Toskania), a z czasów mniej odległych nadzwyczajne wyroby ceramiczne na Sycylii…
    (niestety ceny były nie na moją kieszeń i przywiozłam sobie tylko maleńki kwadracik – chyba podstawę pod coś gorącego – w kolorach czerwonym i turkusowym. Miłym dla mnie zaskoczeniem było, gdy w niedużej restauracji we Florencji – gdzieś blisko Duomo – podano nam do stołu wino w dzbanku z….Bolesławca!!! Specjalnie unosiłam ten dzbanek, by zobaczyć skąd on pochodzi, bo nie mogłam uwierzyć, że Włosi, którzy mają własną piękną ceramikę, zdecydowali się na Bolesławiec!!! 🙂

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

52 + = 54