Wojna o włoskie nazwy w Alto Adige

Jak wiadomo dwujęzyczność w Alto Adige jest zagwarantowana ustawowo w specjalnym statucie ze wzgledu na mniejszość narodową w tym regionie. Nie mniej jednak wkrótce być może to właśnie język włoski stanie się tu zagrożony.

Jak donosi włoska prasa od kilku lat w prowincji Bolzano trwa wojna o toponimy, czyli nazwy lokalnych miejscowości. Według statystyk trzy czwarte terytorium Alto Adige zamieszkuje społeczność niemiecko-języczna, a tylko jedna czwarta jest włosko-języczna. Dlatego większość niemiecko-języczna stara sie aby zamienić ok. 1500 nazw geograficznych, tj. 60% lokalnych nazw, na ich niemieckie odpowiedniki na znakach drogowych i dokumentach.

Włoski przedstawiciel władz prowincji, radny Alessandro Urzi jest oburzony manewrem politycznym zaplanowanym przez partię niemiecko-języczną Südtiroler Volkspartei („Partito Popolare Sudtirolese”) wręcz nazywając go „czystką etniczną” i oskarża przeciwników o układ z rządem Renziego: niemieckie toponimy  w zamian za poparcie w referendum konstytucyjnym. Tymczasem społeczność włosko-języczna domaga się jasnej i przejrzystej dyskusji z rządem w Rzymie, bez potajemnych układów.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *