IX Festiwal Poezji Słowiańskiej w Warszawie. Prezentacja dwujęzycznej antologii „Mosty – I Ponti”

W dniach 10-14 października odbędzie się w Warszawie IX Festiwal Poezji Słowiańskiej.

Idea Festiwali Poezji Słowiańskiej w Europie zrodziła się w Bułgarii. Pomysłodawczynią i organizatorką jest bułgarska poetka Ełka Niagołowa, założycielka i prezes Słowiańskiej Akademii Literatury i Sztuki.

Pierwszy Festiwal Poezji Słowiańskiej w Polsce odbył się w dniach 21-23 października 2008 r. Jego organizatorem był Aleksander Nawrocki, poeta, prozaik, krytyk, wydawca, tłumacz, redaktor naczelny „Poezji dzisiaj”. Celem Festiwalu było zaprezentowanie dorobku poetów słowiańskich i wymiany poglądów na temat ich osiągnięć i perspektyw.

W Festiwalu tym uczestniczyli poeci, krytycy, literaturoznawcy i osoby zainteresowane.

Tegoroczny IX Festiwal odbędzie się w Warszawie, ale imprezy towarzyszące będą się odbywały w Chotomowie, Żyrardowie, Staszowie, Czechowicach-Dziedzicach, Londynie i Bedfordzie.

Specjalną atrakcją tegorocznego festiwalu będzie prezentacja dwujęzycznej antologii „Mosty – I Ponti” wydanej po polsku i po włosku. Reprezentacja twórców włoskich przyjedzie na festiwal w składzie: Daniele Giancane, Angela Giannelli, Mara Venuto (poeci) i Barbara Montanaro (wokalistka) oraz Joanna Kalinowska (poetka i tłumaczka), która jest łącznikiem pomiędzy Polską a Italią.

festiwal-poezji_slowianskiej_polacy-we-wloszech

 

Oto szczegółowy program imprezy:

 

PROGRAM

IX FESTIWALU POEZJI SŁOWIAŃSKIEJ 10 -12 X 2016

10 październik /poniedziałek/:

godz. 12.00 – Gimnazjum 49 im. S. Starzyńskiego, Warszawa, ul. Smocza 19 – Spektakl  na podstawie „Dziadów części II” Adama Mickiewicza, w wykonaniu młodzieży z Gimnazjum im. św. Urszuli Ledóchowskiej z Czarnego Boru na Wileńszczyźnie.

godz.  19.00 –spotkanie z uczestnikami Festiwalu w ANTRAKCIE, Warszawa, pl. Piłsudskiego 9 (gmach Teatru Wielkiego) na promocji 12 nr kwartalnika „LiryDram”.

11 październik /wtorek/:

godz. 11.30 – Centrum Kultury w Łomiankach, ul. Wiejska 12A– Spektakl na podstawie „Dziadów części  II” w wykonaniu młodzieży z Gimnazjum im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Czarnym Borze na Wileńszczyźnie.

godz. 13.00 – Miejski Ośrodek Kultury w Piastowie, ul. Warszawska 24– Spotkanie z grupą poetów i wokalistów włoskich.

godz. 18.00 – Dom Polonii w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 64 – Prezentacja poezji twórców             zagranicznych, koncert w wykonaniu wokalistów polskich i włoskich (Barbara Montanaro), spektakl na          podstawie „Dziadów części II” w wykonaniu młodzieży z Gimnazjum im. św. Urszuli Ledóchowskiej z Czarnego Boru na Wileńszczyźnie.

godz. 20.00 – Kolacja dla gości zagranicznych.

godz. 21.00–Poeci poetom czytają swoje wiersze w kawiarni LITERATKA, Krakowskie Przedmieście 87/89.

12 październik  /środa/:

godz. 11.00 – Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Rynek Starego Miasta 20 – Prezentacja poezji           polskiej, koncert poetycko-muzyczny w wykonaniu wokalistów polskich i włoskich (Barbara Montanaro),        uhonorowanie dyplomami  za działalność w upowszechnianiu poezji. Spektakl na podstawie „Dziadów         części II” w wykonaniu młodzieży z Gimnazjum im. św. Urszuli Ledóchowskiej z Czarnego Boru na              Wileńszczyźnie.

godz. 15.00 – Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza – Prezentacja publikacji wydanych na             okoliczność Festiwalu,  m. in.: dwujęzycznej antologii poezji  polsko-włoskiej w serii MOSTY, antologii             poetów polskich w języku angielskim /wydawca Piotr Kasjas z Birmingham/ oraz 118/119 numeru „POEZJI dzisiaj”. Twórcy polscy i zagraniczni o poezji w swoich krajach.

godz. 18.00 – Kolacja dla gości zagranicznych.

godz. 19.00 –  Poeci poetom czytają swoje wiersze w kawiarni LITERATKA. Zakończenie imprezy.

 

Korespondencja: Joanna Kalinowska,  stowarzyszenie Amici ItaliaPolonia z Taranto – [email protected]

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *