Jak przewieźć psa: samochodem, pociągiem czy samolotem – rady i wskazówki

Wakacje z naszym czworonożnym pupilem mogą wydawać się proste. Ale co zrobić gdy dystans jest zbyt duży? Jakie opcje transportu są bardziej bezpieczne i jakie warunki podróży sprzyjają naszym Reksiom?

piesek_przy_oliwkach_moja_toskania

 

Opcja transportu samochodowego na długie dystanse wydaje się zawsze najprostsza. Jeśli jednak zdecydujecie się na podróż samochodem nie możecie zapomnieć że, nawet jeśli pies podróżuje z właścicielem, jest narażony na duży stres: psy cierpią przez huk, wysokie temperatury i małą przestrzeń. Zwierzę potrzebuje homologowanego kuferka lub specyficznego pasa bezpieczeństwa. Kierowca jest zmuszony do zatrzymywania się co parę godzin, by dać możliwość psu na spacer i napojenie się. Nie wolno zapomnieć, że pies może cierpieć na chorobę lokomocyjną i że, korki lub zła pogoda może nieoczekiwanie wydłużyć czas podróży, a przez to narazić psa na dodatkowy stres.

Podróż pociągiem z wielu stron może oszczędzić psu niektórych niekorzystnych sytuacji: w dzisiejszych czasach podróż pociągiem jest o wiele krótsza, a pies ma więcej przestrzeni i możliwości ruchu.

pociąg-strajk_polacywewloszech

 

Oczywiście należy też zwrócic uwage na rozmiary psów. Te ważące do 10 kg podróżują bezpłatnie we własnym kuferku, psy powyżej 10 kg musza mieć własny bilet i podróżować z kagańcem i na smyczy. Koszt biletu dla psa zależy od przewoźnika: niektóre bilety to 50% wartości biletu właściciela a inne mają z góry narzuconą stawkę. Niektórzy przewoźnicy zapewniają zestaw podróżniczy w którym znajdują się na przykład wsiąkające dywaniki czy miseczki jednorazowe. Podróż pociągami nocnymi różni się tym, że właściciel psa zobowiązany jest zarezerwować pojedyńczą kuszetkę, tak aby pies mógł podróżowac tylko i wyłącznie w kontakcie z właścicielem podczas nocy. Transport lotniczy jest przeważnie odradzany. Linie lotnicze low cost nie pozwalają na przewóz zwierząt, a każda inna linia ma własny regulamin.

widok_z_samolotu_moja_toskania

Zazwyczaj małe psy, czyli te ważące do 10 kg, podróżują we własnym kuferku na pokładzie. Natomiast psy ważące powyżej 10 kg podróżują w kuferkach i w luku bagażowym. Podróż w luku często kończy się tragedią gdyż psy bardzo źle reagują na stres powodowany przez zmianę temperatury, huk, wysokie ciśnienie, nieobecność właściciela oraz leki uspokajające. Ponadto podróż samolotem często jest bardzo droga, gdyż własciciel musi zapłacić nie tylko za dokumenty i szczepienia, ale też za bilety i obsługę. Na szczęście w ostatnich latach, coraz wiecej linii lotniczych zmienia regulamin, aby psy o każdej wielkości mogły podróżować na pokładzie. Wynika to z faktu, że ilość zwierząt ktore nie przetrwały podróży jest bardzo wysoka. Bez względu na to jaki sposób transportu zostanie wybrany warto powtórzyć, że wizyta u zaufanego weterynarza jest niezbędna. Rodzaj szczepien i dokumentów zależy od tego czy podróż odbywa sie na terenie Włoch czy za granicą. Leki uspokajajace zostaną przepisane przez weterynarza na podstawie wielkości, wieku i zdrowia psa. Nie wolno zapominać, że każda podróż i transport jest i będzie dla psa zródłem zmęczenia, lęku i stresu.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.