Korupcja i infiltracja mafii we włoskich samorządach lokalnych

3 i 4  października 2016 w Rzymie odbyła się konferencja „Le infiltrazioni mafiose negli enti locali” na temat korupcji i infiltracji organizacji mafijnych we włoskich samorządach lokalnych.

Statystyki włoskie są przygnębiające:  Kampania, Kalabria i Sycylia to regiony o największej liczbie gmin, które zostały rozwiązane z powodu powiązań z organizacjami kryminalnymi o charakterze mafijnym. W Kampanii rozwiązano 97 gmin w Kalabrii 83, a na Sycylii 67. Niestety zjawisko to dotyczy głównie południa Włoch (97%), jednak coraz częsciej media włoskie donoszą o podobnych sytuacjach w środkowych i północnych regionach kraju.

Podsumowując, w ostatnich 25 latach rozwiązano ogółem 266 gmin. W większości były to gminy rządzone przez przedstawicieli centroprawicy.

Przewodnicząca Komisji Parlamentarnej ds. walki z mafią Rosy Bindi przypomniała, że początkowo gminy, które zostały rozwiązane z powodu powiązań z mafią to były małe miejscowości o niewielkiej liczbe mieszkańców. Z czasem jednak patologia dotknęła coraz większych miast.  A przypadek wykrycia siatki mafijnej w Rzymie – tzw. Mafia Capitale – był na tyle szokujący, że zmusił organy władzy do zwiększenia działań prewencyjnych i prac nad wprowadzeniem reform w systemie prawnym.

mafia-capitale-i-re-di-roma_abbate-lillo
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *