Włoskie porady prawne, cz. 1: opiekunki, colf i baby sitter

W dniu dzisiejszym rozpoczynam cykl włoskich porad prawnych. Większość Polaków przebywajacych we Wloszech stanowią kobiety. Wiele z nich pracuje jako opiekunki, colf  czy baby sitter. Proponuję więc kilka porad, które ułatwią im spokojną pracę.

W sprawach kontrowersyjnych między zatrudnioną a pracodawcą wiele kobiet zasięga informacji w Patronacie (instytucja syndakalna zajmująca się doradztwem i uslugą księgowo-prawną dla wszystkich członków danego symbolu syndakalnego) albo w biurach CAF (centri di assistenza fiscale).

Niestety z głosów, które do mnie docierają, niektóre z nich przegraly z pracodawcą, chociaż można było pozytywnie rozwiązać problem.

Zaczniemy od podstaw prawnych, które regulują zatrudnienie opiekunki, colf i baby sitter.

Podstawaą prawną we Wloszech jest umowa CONTRATTO COLLETTIVO NAZIONALE DI LAVORO SULLA DISCIPLINA DEL RAPPORTO DI LAVORO DOMESTICO;

Zajmę się  artykulem n° 17: Dni świąteczne.

Za dni świąteczne uważane są następujace daty.

– 1° stycznia;

– 6 stycznia;

– poniedzialek Wielkanocy;

– 25 kwietnia;

– 1° maja;

– 2 czerwca;

– 15 sierpnia;

– 1° listopada;

– 8 grudnia;

– 25 grudnia;

– 26 grudnia;

– Święto patrona miasta w którym pracujecie.

W tych dniach przewidziany jest całkowity odpoczynek dla pracownika, ale płatny jak każdy inny dzień roboczy.

W przypadku kiedy pracodawca zażąda obecności pracownika, kwota wynagrodzenia za dni świąteczne oprócz oczywiście płacy podstawowej godzinowej, zostanie powiększona o 60%.

Korepospondent: Anna Sieprawska-Troili
One thought on “Włoskie porady prawne, cz. 1: opiekunki, colf i baby sitter

  1. DOROTA

    W MONTECCHIA DI CROSARA pracowalam jako opiekunka starszej osoby 1miesiac.Wrocilam 8marca 2019r.Rodzina Confente rzadzi IVANO-prostak i cham.Wiekszosc czasu pracowalam 24godz/na dobe,bo Nora jego matka cierpi na Alzaimera i gleboka depresje.Nie jest leczona,a syn twierdzi,ze opiekunka ma sobie z tym poradzic.Jak rowniez ze sprzataniem odchodow z podlog i umywalek.Za przepracowane noce nie chcial zaplacic,ale chcial mnie pobic.Chociaz Norma ma trzech synow,tylko ten impertynent decyduje o wszystkim.Wiem,ze moglam wezwac policje,ale jest to mala spolecznosc i wszyscy sie znaja.Nigdy nie pracowalam w tak ciezkich warunkach-psychicznie,gdzie rodzina podopiecznej byla dla mnie wrogiem.Pisze to jako przestroga dla Polek .

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *