Msze Święte w Loreto i Senigalia

Wczoraj rano, 2 listopada,  na cmentarzu w Loreto, odbyła się Msza Święta koncelebrowana przez księdza Darka i innych trzech, polskich zakonników.
fot. Mario Massini

fot. Mario Massini

Na uroczystosć przybyło  wielu członków stowarzyszeń i sympatyków, włoskiego i polskiego pochodzenia.

Burmistrz Loreto był reprezentowany przez Departament Turystyki wraz z przedstawicielami różnych stowarzyszeń broni, w tym, po raz pierwszy Narodowe Stowarzyszenie Kawalerii Zbrojnej z San Severino Marche, Sekcja z Prezydentem Fabrizio Grandinetti odznaczonym Orderem za zasługi wobec Państwa.
fot. Mario Massini

fot. Mario Massini

Po mszy, za sztandarem miasta Loreto, ruszył kondukt w stronę pomnika znajdującego się na środku cmentarza. Tam zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.
Foto: Katarzyna Ryszka

Foto: Katarzyna Ryszka

 

Przedstawicielka Ambasady RP w Rzymie Radca Agata Błaszczyk przekazała oficjalne pozdrowienia władz polskich i podziękowania dla obecnych na uroczystości. Radca Błaszczyk rozmawiała z grupą żołnierzy polskich ze szkoły Aeronautyki z Loreto. Przybyli oni pod dowództwem pułkownika Principi, gdyż obecnie przebywają oni w tutejszym centrum szkolenia dla mechaników lotniczych.
fot. Mario Massini

fot. Mario Massini

Całą ceremonię jak co roku zorganizowały siostry zakonne  ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, które cały rok pielęgnują groby polskich bohaterów.
marche-cmentarz-27-polski-polacy-we-wloszech

fot. Mario Massini

Po ceremonii Honorowy Konsul RP Pani Cristina Gorajski oraz liczni przedstawiciele Stowarzyszenia Polsko-Włoskiego w Marche rozmawiali z gośćmi o wielu zaplanowanych działaniach.

fot. Mario Massini

fot. Mario Massini

Po raz pierwszy mała grupka uczniów Szkoły Języka i Kultury Polskiej Anders z Marche oddała cześć poległym . To wzruszające jak rodzice zadbali o obecność tego młodego pokolenia. To była piękna lekcja historii.
Dzieci ze szkoly Anders, foto: Monika Klobuch

Dzieci ze szkoly Anders, foto: Monika Klobuch

Przedstawiciele władz polskich konsularnych wraz z Radcą odwiedzili Bazylikę i Sanktuarium Świętego Domku w Loreto, a następnie udali się do miasta Senigalia.
fot. Mario Massini

fot. Mario Massini

Tam na cmentarzu uczestniczyli we Mszy Świętej odprawionej przez JE księdza biskupa M.Manenti i burmistrza miasta Senigalia M.Mangialardi w kaplicy cmentarza Grazie. We mszy brali udział Pani Prezydent Maria Teresa Bułhak-Jelski i niektórzy radni Nowego Stowarzyszenia Polsko-Włoskiego w Marche.
marche-cmentarz-14-polski-polacy-we-wloszech

fot. Mario Massini

.

Korespondencja z Marche: Anna Traczewska, autorka bloga PLorIT.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 8 = 14