Jak pomóc dzieciom przezwyciężyć traumę po trzęsieniu ziemi

Jak donosi nasza korespondentka Anna Traczewska, lekarze pediatrzy w regionie Marche współpracują z psychologami aby pomóc dzieciom i ich rodzinom w przezwyciężeniu traumy po trzęsieniu ziemi.

Przede wszystkim istotne jest aby uświadomić sobie, że trzęsienie ziemi jest traumatycznym przeżyciem, i po tak silnym doświadczeniu należy wykorzystać czas do odpowiedniej archiwizacji danych u dziecka i jego rodziny.

Praca nad przetwarzaniem emocjonalnym traumy polega na zaakceptowaniu faktu, że dziecko znalazło się w sytuacji zagrożenia życia i na odbudowaniu jego codzienności we wszystkich jej aspektach.

Najlepszym lekarstwem dla dzieci – twierdzą psycholodzy – jest zabawa, a więc powtarzanie za pomocą zabawy wszystkiego co się stało i związanych z tym wydarzeniem odczuciami. Dziecko może podzielić się z rodzicami wspomnieniami i uczuciami, jakie mu towarzyszyły w momencie trzęsienia ziemi. Mogą je opisać zarówno poprzez rysunek jak i poprzez opowiadanie. Dziecko może na przykład wymyslać własne niebezpieczne historie opisując również sposób w jaki wszyscy bohaterowie się uratowali.

Należy jednak pamiętać, że czas przezwyciężania traumy po trzęsieniu ziemi jest całkowiecie subiektywny – podkreślają psycholodzy – ale z pomocą rodziców dziecko może wydobyć z siebie pozytywną energię i siły, o których nawet samo nie zdawało sobie sprawy.
.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *