Biznes odpadów toksycznych na północy Włoch. W Lombardii gorzej niż na południu

Kilka dni temu, 19 listopada aresztowano  w Brescii, Bergamo i Weronie sześciu właścicieli firm działających w sektorze zbiórki i transportu odpadów, w tym również odpadów toksycznych. W stosunku do kilku innych osób toczy się jeszcze śledztwo. Kontrole karabinierów Ros wykazały nielegalne składowanie i przetwarzanie odpadów toksycznych, w wyniku czego zamknięto firmy Valferro (Prevalle), Montini (Sabbio Chiese), Ecoplanet (Bergamo) i Visinoni (Rogno).

Firmy odbierały odpady ze statków, m.in. materiały wysoko toksyczne zawierające nikiel i PCB (Polichlorowane bifenyle), po czym we współpracy z urzędnikami wydającymi certyfikaty, odsprzedawali odpady zakładom hutniczym w północnych Włoszech. W ten sposób  niebezpieczne odpady znów trafiały do produkcji.

O handlu toksycznymi odpadami na północy Włoch mówił ostatnio w telewizji Nunzio Perrella, boss camorry pentito (który przyznał się do winy, świadek). Twierdzi, że w Lombardii biznes odpadami osiąga miliardy euro zysku, a miejscowość Montichiari (Brescia) jest gorsza niż tereny zwane „Terra dei Fuochi”. „U was jest gorzej niż na południu” – mówi były boss.

Z jego zeznań wynika, że dzielnica Isola w Neapolu jest pełna niebezpiecznych odpadów, także obwodnica Rzymu Raccordo Anulare, a Lombardia jest naprawdę zrujnowana. W Montichiari (Brescia) odpady są wszędzie, jest aż 7 wysypisk śmieci na przestrzeni 1 km kw, 13 milionów metrów sześciennych odpadów. Sytuacja jest krytyczna, mówią przedstawicielie komitetu Sos Terra Montichiari.

.

.

Do 1987 roku odpady toksyczne składowano tylko tutaj na północy, aż do Mantui, przyznał boss, który przez 30 lat był członkiem mafii handlującej odpadami, bo „śmieci to złoto”. Taryfa: 10 lirów za kg opłata dla camorry, a 25 lirów za kg dla polityki.
One thought on “Biznes odpadów toksycznych na północy Włoch. W Lombardii gorzej niż na południu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *