9 grudnia uroczyste zapalenie choinki w Watykanie. W tym roku choinka z Trentino a szopka z Malty

9 grudnia 2016 o godzinie 16.30 na Placu Świętego Piotra Piotra w Rzymie odbędzie się uroczyste zapalenie choinki i inauguracja szopki z Malty.

Tegoroczna choinka w Watykanie  przybyła tu z Valsugana (Trentino), a dokładnie z Val Campelle, miejscowości Scurelle, z lasu rozciągającego się na wzgórzach Lagorai. Przy ścięciu i transporcie choinki pracowali wolontariusze.

60 letni świerk ma 25 metrów a jego pień 75 cm.  Zdobić go będzie 18 tysięcy lampek led ważących w sumie 140 kg. Ozdobne bombki na choinkę przygotowały dzieci przebywające na oddziałach onkologicznych w szpitalach w Rzymie.

.

Bożonarodzeniowa szopka została podarowana wspólnie przez archidiecezję i rząd Malty. Jest dziełem malteńskiego artysty  Manwela Grecha z Gozo. Szopka ma 17 metrów szerokości, 12 głębokości i 8 metrów wysokości. Ponadto na szopce pojawi się tradycyjny krzyż maltański i maltańska łódź rybacka, która ma przypominać o dramatycznych przeprawach imigrantów przez morze ku brzegom Malty i Włoch. Sceneria szopki przedstawia typowy krajobraz Malty. 17 figur (poza zwierzętami) ubranych jest w lokalne stroje.

Szopka i choinka pozostaną na Placu Świętego Piotra w Rzymie do 8 stycznia 2017

Przy okazji przypominamy, że 20 października w Watykanie zainaugurowano nową supernowoczesną iluminację Placu Świętego Piotra:

.

Noclegi w Rzymie: Kliknij tutaj.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *