Świątecznie na Placu Św. Piotra w Watykanie

Na Placu Św. Piotra w Watykanie jest już bardzo świątecznie.
W piątek, przy dźwiękach orchiestry Żandarmerii Watykańskiej, zapalono po raz pierwszy lampki na 25 – metrowym świerku, pochodzącym z północnego regionu Włoch Trentino. Na miejsce ściętego 85 – letniego drzewa, posadzono 49 innych na znak dbałości o ochronę środowiska. 
choinka_w_watykanie_polacy_we_wloszech
Warto pamietać, że tradycję ubierania choinki przeniósł do Watykanu Św. Jan Paweł II.  Pierwsza choinka pojawiła się na Placu św. Piotra na Boże Narodzenie 1982 r. i odtąd co roku ten zwyczaj jest powtarzany. 
Dekoracje z ceramiki zostały wykonane przez dzieci przebywające na różnych oddziałach onkologicznych we włoskich szpitalach. Kolor każdej bombki wskazuje na laboratorium, w których zostały wymodellowane, np. kolor pomarańczowy jest przeznaczony dla dekoracji Policlinico Gemelli i Bambin Gesù w Rzymie. Mali pacjenci pochodzą również ze szpitali w Mediolanie, Peskarze, Turynie, San Giovanni Rotondo, Bolzano, Merano, Monza, Bergamo i Neapolu. 
swiateczny_watykan_polacy_we_wloszech
Szopka natomiast jest darem Malty, a jej autorem artysta Manwel Grech. Znajduje się w niej 17 postaci. Przedstawia krajobraz, faunę i florę maltańską. Na szczególną uwagę zasługuje charakterystyczna łódka „lazzu”, będąca symbolem emigracji do Europy w poszukiwaniu bezpiecznego domu i lepszej przyszlosci.
szopka_w_watykanie_polacy_we_wloszech
Choinka i szopka nie tylko ozdabiaja Plac sw. Piotra i wprowadzają nas w atmosferę Bożego Narodzenia, ale przede wszystkim symbolizują pokój i równość wszystkich mieszkańców Ziemi.
Można je oglądać do 8 stycznia 2017 roku.
swieta_w_watykanie_polacy_we_wloszech
Korespondencja z Lacjum Maja Krajnowska, autorka strony Podróż do Rzymu.
 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *