13 grudnia święto patronki Syrakuz, Świętej Łucji

Santa Lucia – 13 grudnia to święto Świętej Łucji, patronki Syrakuz, uważanej również patronkę niewidomych i protektorkę wzroku. Jest również Patronką Belpasso (CT) na zboczach Etny. Na całej Sycylii, i nie tylko, jest ono uroczyście obchodzone.

Tak jak ze wszystkimi tradycyjnymi sycylijskimi świętami, również z tym świętem są związane tradycyjne regionalne potrawy, wszak wszystko tutaj kreci się koło jedzenia i każdy pretekst jest dobry, żeby dobrze zjeść. Jednak Święto Santa Lucia to również w ramach kultu powstrzymywanie się od niektórych potraw, nadrabiając z nawiązką innymi… ale zacznijmy od początku…. o napisanie o tym święcie poproszono mnie, w specjalnej intencji.. postarałam się to zrobić jak najlepiej. Nie mam zdjęcia Świętej Łucji, nie mam zdjęcia cucci… ale mam nadzieję, że to co napisałam będzie tylko dobrym początkiem aby móc to uzupełnić.

Tradycja głosi, że kres klęski głodowej w roku 1646 nadszedł w cudowny sposób. W niedzielę 13 maja zdarzył się cud! – w tym dniu w Palermo obchodzi się uroczyście Święto patronki Syrakuz – Świętej Łucji, podczas mszy świętej widziano wirującego gołębia w palermitańskiej Katedrze. Tak więc to Święta sprawiła cud – do portu przypłynął statek załadowany ziarnem i właśnie w tym momencie, kiedy ogłoszono zacumowanie statku w porcie, w Katedrze na tronie biskupim usiadł gołąb. Ludzie zobaczyli w przypłynięciu statku odpowiedź |Świętej Łucji na ich modlitwy, wykończeni głodem od wielu miesięcy, nie tracili czasu na mielenie ziarna na mąkę, ugotowali ziarno, aby stracić jak najmniej czasu i zjedli tylko z oliwą, w ten sposób narodziła się cuccia – tradycyjna, sycylijska potrawa, której nazwa pochodzi od słowa w dialekcie sycylijskim „coccio”, co po włosku znaczy chicco, czyli ziarno, ale dzisiejszy przepis na cuccię został zmieniony, jest dużo bogatszy i smaczny.

Od tego czasu na Sycylii w dniu Świętej Łucji w wielu miejscowościach nie spożywa się makaronu, chleba, ani niczego z mąki do dnia dzisiejszego, przygotowuje się potrawy jedynie z całego, niezmielonego ziarna. Tradycyjne potrawy przygotowuje się z ryżu, warzyw strączkowych i pozostałych warzyw. Pozostaje ustalić w którym mieście zdarzył się cud…. bo są dwie wersje historii… Pierwsza głosi, że było to w mieście, w którym urodziła się Święta Łucja – w Syrakuzach, druga wersja to, że historia ta zdarzyła się w Palermo. Nigdy nie udało się ustalić, które z tych dwóch miast zostało w cudowny sposób ocalone od wymarcia głodem… ale ciekawostką jest fakt, że w dniu święta patronki Syrakuz w Palermo pobożni i wierzący mieszkańcy dzielnic robotniczych, aby pamiętać o cudzie, przez cały dzień powstrzymują się od spożywania mącznych potraw. Prawie wszystkie piekarnie w mieście są zamknięte, dając pole do popisu licznym smażalniom, zarówno stacjonarnym jak i tym charakterystycznym dla Palermo na straganach, które obfitują w „pannelle di ceci” – smażone placuszki z mąki z ciecierzycy, czy najróżniejsze „crocche” – pulpeciki ryżowe, mięsne, warzywne….

Czytaj dalej: Sycylia bocznymi drogami

Korespondencja: Dominika Friedrich, autorka stron 

www.sycyliabocznymidrogami.pl i www.kalabriabocznymidrogami.pl
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *