Mglista zima we Włoszech

Co roku w okresie jesienno-zimowym setki osób pada ofiarą nieostrożnej jazdy podczas mgły na włoskich drogach.

Mgły we Włoszech:

  • w miastach na północy Włoch przypada średnio: 17 mglistych dni na jesieni, 26-27 dni w zimie, 6-7 dni na wiosnę i 2 dni w lato.
  • w miastach w środkowych Włoszech: 9 mglistych dni jesienią, 15 dni w zimie i 6 dni w okresie wiosna-lato
  • w południowych Włoszech: 5 mglistych dni jesienią, 3 dni w zimie i 3 dni wiosna-lato.

Niezależnie od położenia geograficznego w niektórych miastach rejestruje się nasilenie mglistych dni znacznie powyżej średniej, np w Frosinone średnio przypada 30 mglistych dni w zimie, a w 1990 zarejestrowano tam nawet 51 dni we mgle. Taka średnia dorównuje Nizinie Padańskiej, gdzie rejestruje się od 50 do 100/110 mglistych dni w roku. Także w Piemoncie (Vercelli, Novara, Alessandria), i na terenach, przez które przepływa rzeka Pad, aż do miasta Ferrary rejestruje się około 70 mglistych dni. Na terenach rozciągających się wzdłuż Adriatyku od regionu Veneto aż po Marche mgła pojawia się  od 40 do 60 dni w roku.

We włoskich prognozach meteorologicznych spotykamy się z rozróżnieniem terminów nebbia (mgła) i foschia (zamglenie). Zamglenia są zjawiskiem o wiele częstrzym niż mgły. We mgle koncentracja kropel wodnych jest większa niż w zamgleniu.

NEBBIA – mgła ograniczająca widoczność poziomą do odległości poniżej 1 km.

Co rozumiemy przez gęstą mgłę?

Nebbia densa: widoczność poniżej 30 m.

Nebbia fitta: widoczność 30m – 50m.

– Nebbia spessa: widoczność do 200m.

FOSCHIA – zamglenie, delikatna, niska, lekka mgła ograniczająca widoczność od 1 km do 10 km. Ilość kropelek wody i ich wielkość jest w nim znacznie mniejsza niż we mgle (poniżej 0,01 mm)..

SMOG (z ang. smoke + fog) – dym i mgła, czyli specyficzna mgła ze spalinami i przemysłowymi zanieczyszczeniami powietrza, która pojawia się nad dużymi aglomeracjami miejskimi i obszarami przemysłowymi.

Warto pamiętać, że w warunkach ograniczonej widoczności  włoski kodeks drogowy nakazuje włączenie świateł mijania (luci anabbaglianti), lub przeciwmgłowych przednich/tylnych (luci anteriori/posteriori per nebbia/fari fendinebbia), a w przypadku nagłego hamowania kierowca musi zapalić światła awaryjne (“quattro frecce”).  Jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość nie większą niż 100m na autostradach obowiązuje ograniczenie prędkości do max. 50 km/h.

Podczas mgły kalkulacja prędkości samochodów jadących przed nami jest utrudniona, a sami jedziemy znacznie szybciej niż nam się wydaje, dlatego należy często kontrolować prędkość.

źródło: WloskiCafe

Korespondencja: Agnieszka B. Gorzkowska, autorka bloga WloskiCafe
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *