Z Marche do Umbrii – międzyregionalna Szkoła Języka i Kultury Polskiej ANDERS

We wrześniu 2015 roku z inicjatywy polskich mam w regionie Marche powstała Szkoła Języka i Kultury Polskiej ANDERS. Projekt szkoły regionalnej został przedstawiony Nowemu Stowarzyszeniu Włosko-Polskiemu  i Honorowemu Konsulatowi Polski w Marche, które obdarowały inicjatywę swoim patronatem, aby dzieci polskiego pochodzenia mogły mieć na tym terytorium swoją aulę.

Anna Czerwińska i Anna Traczewska – założycielki, jak i nauczycielki Sonia Lobert, Cecylia Stroińska nowopowstałej szkoły, przez 8 miesięcy uważnie przygotowywały każdą lekcję, śledziły kursy proponowane przez Radę Oświaty i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia “Wspólnota Polska”. Ciężka praca powoli przynosiła swe owoce. Co miesiąc przybywało uczniów, a w czerwcu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Zapowiedź uczestnictwa w zajęciach nowych dzieci, chętnych do uczęszczania  do Szkoły Anders w roku szkolnym  2016/2017 doprowadziło do poszerzenia grona pedagogicznego o Oliwię Kozioł i Paulinę Tkacz. Obecnie prawie 30 uczniów tworzy trzy klasy polonijne w Piediripie koło Maceraty.

Od prawie  20 lat Anna Traczewska podtrzymuje  przyjaźnie z kilkoma  Polkami w Umbrii. Opowiadając o swej działalności, trzem mamom z okolic Perugii, zrodziła się myśl poszerzenia działalności szkoły polskiej z Marche. Teresa Kowalska, Anna Malesza i Katarzyna Wieszczeczyńska-Tini postanowiły podjąć wyzwanie i poprosić panią Cristinę Gorajski Konsul Honorową  RP w Ankonie, jak i panią Marię Teresę Bulhak-Jelski przewodniczącą Stowarzyszenia z Marche, o pomoc w założeniu takiej samej auli. Rozmowy ukoronowane zostały porozumieniem, gdzie aula w Perugii stała się filią auli w Maceracie. Panie Maria Teresa i Cristina, ale i Anna Stella Serena Lis – przewodnicząca stowarzyszenia “Przyjaciele Polski w Umbrii”, stały się matkami chrzestnymi międzyregionalnej szkoły ANDERS. Anna Czerwińska i Anna Traczewska zobowiązały się do przekazania “Know-How” koleżankom z Umbrii.

Od lewej: Anna Malesza, Teresa Kowalska, Katarzyna Wieszczeczyńska-Tini

Projekt jest dowodem na to, że polskie mamy, dla dobra swych dzieci zrobią wszystko. Są one przekonane o wartości dwujęzyczności, jak i konieczności przekazywania polskich tradycji w środowisku polonijnym na emigracji. Połączone zostały siły z dwóch sąsiadujących regionów, aby dzieci polskiego pochodzenia z Umbrii, jak najszybciej mogły zasiąść w swoich ławkach. Nauczycielki z Perugii natychmiast znalazły miejsce, gdzie można prowadzić zajęcia. Gościnności udzieli oratorium imienia Jana Pawła II w Prepo, Perugia. Gotowy jest już kalendarz lekcji na pierwsze półrocze. Rozpoczęło się promowanie inicjatywy na facebooku, przez internet, przez znajomości i otwarte zostały zapisy do Szkoły Języka i Kultury Polskiej w Umbrii.

Zebranie organizacyjne dla rodziców przewidziane jest na 14 stycznia o godzinie 17.00. Wszelkie informacje można otrzymać na stronie facebooka: Anders Szkola Polska w Umbrii, mailowo: [email protected] lub telefonicznie 328 6462757 i 348 5119201.

plakat wykonał: Movinroots

Korespondentka z Marche: Anna Traczewska, autorka bloga PLorIT
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *