Tradycje Panettone i Pandoro – na włoskich stołach aż do 3 lutego (dnia św. Błażeja)

Dziś kilka słów o tych bożonarodzeniowych pysznościach: Panettone i Pandoro. W niektórych rodzinach przechowuje się je do 3 lutego i właśnie w dzień poświęcony świętemu Błażejowi (San Biagio) zjada kawałek, co zabezpiecza przed chorobami gardła na cały okrągły rok.

Panettone to ciasto mediolańskie, które owiane jest licznymi legendami. Jedna z nich to historia miłości myśliwego Ughetta i skromnej córki piekarza Adalgizy. Legenda głosi, że gdy rodzina Adalgizy popadła w biedę na skutek utraty klientów, Unghetto najął się u ojca ukochanej jako pomocnik. Zmodyfikował nieco przepis na chleb, dodając do niego masło, cukier, kawałki owoców kandyzowanych i jajka. W ten sposób przygotował Panettone, specjalny chleb na Boże Narodzenie z rodzynkami. Według innych źródeł Toni, mediolański piekarz, przypalił chleb, który miał dostarczyć na bankiet i aby zwiększyć objętość pozostałego ciasta, wymieszał je z jajkami, cukrem i przyprawami. Powstał chleb Toniego – „pan del Toni” czyli właśnie Panettone.

Sama nazwa „panettone” pochodzi od włoskiego panetto, które oznacza bochenek chleba. Panettone jest jednak bardzo wyrośnięte, dlatego dodaje się przyrostek –one, które po włosku oznacza coś dużego. W ten sposób diametralnie zmienia się znaczenie tego słowa.

Z kolei Pandoro, przysmak z Werony, pochodzi od ‘Pane di Vienna’ czyli chlebka wiedeńskiego przypominającego francuskie briosze. Mówi się także, że było to ulubione ciasto bogatych Wenecjan i że w okresie renesansu podawano je pokryte płatkami złota. Prawdziwi koneserzy twierdzą, że istnieją reguły, dzięki którym można rozpoznać dobre Panettone i dobre Pandoro. Jeśli chodzi o Panettone, skórka powinna być zdecydowanie złota, a ciasto w środku żółte i dziurawe. Także Pandoro powinno być zdecydowanie żółte w środku, ale niekoniecznie dziurawe.

Tradycyjne panettone ma kształt kopuły. Obecnie wypiekane jest w różnych kształtach i wielkościach. W okresie bożonarodzeniowym panettone przybiera kształt m.in. gwiazd i choinek… Jedno jest pewne: ciasto jest wyjątkowe dobre. Należy jednak pamiętać, że jest ono również bardzo kaloryczne. Kawałek 100 gramowy zawiera od 380 do 450 kalorii, w zależności od rodzaju ciasta. Tym bardziej, że panettone powinno się jeść popijając gorącym cappucino, tudzież popijając winem musującym lub likierem.

Włosi uwielbiają jeść je z kremem z serka mascarpone. Niektórzy cukiernicy polecają, aby przed podaniem włożyć ciasto do nagrzanego piekarnika, na ok. 15 minut. Po podgrzaniu jest jeszcze lepsze. Palce lizać!!!!!!!!!!!!! Gwarantuję….

Czytaj więcej: Kalabria bocznymi drogami

Korespondencja: Dominika Friedrich, autorka stron 

www.sycyliabocznymidrogami.pl i www.kalabriabocznymidrogami.pl
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *