Tragedia w Veneto: młody polski speleolog utonął w jaskini Fontanazzi (Vicenza)

Polski speleolog-nurek zginął tragicznie w jaskini Fontanazzi (grotta dei Fontanazzi) w Solagni,  prowincja Vicenza. 29 letni Krzysztof Grzegorz Betiuk utonął  w piątek 05 stycznia po zejściu z trzema towarzyszami do jaskini. Około godziny 12 wezwano wyspecjalizowane pogotowie ratunkowe z oddziału  Soccorso alpino e speleologico Veneto. 

Okazało się, że jeden z grupy polskich badaczy utknął w ciasnym przejściu na głębokości kilku metrów. Koledzy speleolodzy tłumaczyli, że Betiuk zaraz po zejściu do jaskini pomylił kierunek i znalazł się w ciasnej szczelinie. Na próżno koledzy starali się go uwolnić, wreszcie wypłynęli na powierzchnię wzywając na ratunek. Gdy powrócili, znaleźli go już bez życia. Pogotowie nurków zeszło na głebokość 5 metrów, udało im się wydobyć ciało z jaskini, jednak na ratunek było już za późno…

.
5 thoughts on “Tragedia w Veneto: młody polski speleolog utonął w jaskini Fontanazzi (Vicenza)

 1. IANTD Instruktor

  To nie był badacz czy speleolog, tylko uczestnik komercyjnego kursu nurkowania. Czyli kursu Cave Diver. Zmarły uczestnik kursu był pod opieką swoich instruktorów którzy w zamian za opłatę kursową są zobowiązani zagwarantować bezpieczeństwo na kursie. Tu tak się nie stało, niestety jest kilka poważnych uchyleń od standardów wyznaczonych przez organizację nurkowania IANTD.

  Reply
  1. pf

   ten sam instruktor w poprzednim roku przeprowadzil kurs z 3 studentami w CCR, pierwszy ich kontakt z jaskinia to byl kurs full cave CCR, z zerowa widocznoscia na wejsciu do jaskini wymagajacej zdjecie jednostki z plecow i ponowne zalozenie go w jaskini…. zero konktroli nad studentami. bardzo mi przykro, ze teraz mlody chlopak bez doswiadczenia w jaskiniach musial zaplacic za to zyciem.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *