Obfite opady śniegu w Bazylikacie i Apulii

Fala zimna i obfite opady śniegu kończą okres świąteczny w Bazylikacie i Apulii. W Materze i okolicach od wczoraj cały czas sypie – taka sytuacja, zgodnie z prognozami, potrwa jeszcze przynajmniej dwa-trzy dni.

Władze zalecają pozostanie w domach i unikanie korzystania z samochodów, a jeśli nie ma takiej możliwości, obowiązkowe są łańcuchy śniegowe na opony. Już kilka dni przed spodziewanymi opadami ogłoszono wskazania dla mieszkańców i zaplanowano działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa i przejezdności dróg.

W pobliskiej Altamurze (Apulia) niestety z powodu warunków pogodowych doszło do tragedii – według pierwszych ustaleń 49-letnia kobieta najprawdopodobniej poślizgnęła się na oblodzonej nawierzchni starówki, upadek i spowodowane nim zasłabnięcie okazały się fatalne.

Z powodu warunków na drogach, niskich temperatur (wieczorem i w nocy ok. -8) i poważnych utrudnień w przemieszczaniu się w skalnych dzielnicach Sassi, w Materze przełożono na następny weekend żywą szopkę zaplanowaną na dziś i jutro (06-07.01). Wielu turystów mimo to próbowało dotrzeć do miasta, jednak biura podróży i przewodnicy odradzają w tych dniach próby zwiedzania okolicy, w trosce o bezpieczeństwo przyjezdnych.

W górach temperatury sięgają – 20 stopni, a śnieg pokrył nawet plaże Bazylikaty i Apulii. Znaczne ocieplenie spodziewane jest dopiero około 11-12 stycznia.

 

Korespondencja: Marta Erdini, autorka bazylikata.sassimatera.net  i www.facebook.com/Bazylikata
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *