Włoskie porady prawne, cz.7: Dzieci par mieszanych oraz alimenty

Dzisiaj zajmę się tematem dzieci par mieszanych oraz alimentami.Oczywiście będą to informacje bardzo ogólne, ponieważ kazdy przypadek musi byc analizowany odrębnie. Zacznijmy od sytuacji kiedy na świat przychodzi dziecko. Należy ustalić czy dziecko po urodzeniu zostanie uznane przez ojca czy przez matkę i w związku z tym czyje nazwisko będzie nosiło.

Jeśli dziecku urodzonemu we Wloszech czy w Polsce zostanie nadane nazwisko matki, a matka jest obywatelem Polski to dziecko automatycznie podlega prawu polskiemu. Nie oznacza to, że nie może nosic nazwiska dwuczłonowego i zostac uznane również przez ojca, ale to jest odrebna procedura i musi być wykonana za pośrednictwem sądu.

Natomiast jeśli chodzi o odwrotną sytuację, tj. jesli dziecko po urodzeniu otrzyma nazwisko ojca, to automatycznie jego pierwszym obywatelstwem jest obywatelstwo włoskie czyli podlega prawu włoskiemu.

Bardzo czesto problemy zaczynają się w momencie kiedy między dorosłymi dochodzi do kłótni albo nieporozumien, a mają niepełnoletnie dziecko. Zaden sędzia we Włoszech nie będzie brał pod uwagi potrzeb ani ojca ani matki, tylko dobro dziecka.

W większości przypadków (tak jak pisałam wyżej, należy dobrze przeanalizować każdą sytuację) sędzia decyduje, z którym rodzicem dziecko będzie mialo spokojniejsze, wygodniejsze i pewniejsze życie i z tym rodzicem dziecko będzie mieszkało na co dzien. Natomiast drugi rodzic będzie miał prawo widzenia w określonych przez sad dniach i godzinach w tygodniu i normalnie co drugi weekend będzie spędzał z nim czas.

Jeśli chodzi o dzieci w wieku od 0 miesięcy do 5 lat rodzic, który ma prawo widzenia nie może brać dziecka na noc bez obecnosci matki czy ojca, ale i tu każda sytuacja jest inna i będzie rozpatrywana przez sędziego.

We Włoszech podczas rozwodów lub rozpadu konkubinatu w większości przypadków sędzia decyduje się na affidamento condiviso, czyli ze oboje rodzice maja prawo do decydowania o życiu dziecka, o szkole, o wakacjach itd.

Pragnę nadmienić, iż jesli dziecko nosi nazwisko ojca to do 18 lat, musi byc zgoda ojca na wywóz dziecka do innego panstwa, w naszym przypadku do Polski. Natomiast jesli chodzi o alimenty to rodzic, z którym nie mieszka dziecko ma obowiązek płacenia alimentów do 26 roku życia (jesli dziecko się uczy) albo dopóki dziecko nie będzie ekonomicznie samodzielne.

Korepospondent: Anna Sieprawska-Troili
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *